TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Światłowody zyskują w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania była najszybciej rozwijającym się rynkiem światłowodowym w Europie w 2022 roku. Przewiduje się, że ten trend utrzyma się w nadchodzącej połowie dekady.

Nowo opublikowany raport FTTH Council Europe zwraca szczególną uwagę na Wielką Brytanię, która znacznie poprawiła wyniki dotyczące rozwoju sieci światłowodowej. Udało się osiągnąć 42-proc. wzrost budowy sieci światłowodowych we wrześniu 2022, w porównaniu z 28 proc. rok wcześniej, dzięki inwestorom, którzy w ciągu 12 miesięcy podłączyli dodatkowe 4,2 miliona gospodarstw domowych.

UK jest obecnie na czwartym miejscu pod względem liczby gospodarstw domowych z FTTH/B na poziomie 12,4 mln, wyprzedzając Niemcy oraz doganiając Włochy, Hiszpanię i Francję. Rada FTTH spodziewa się, że do przyszłego roku Wielka Brytania zajmie drugie miejsce w tabeli z liczbą 16,8 mln gospodarstw domowych, ale do 2028 r. spadnie na trzecie miejsce po przewidywanym wzroście połączeń światłowodowych w Niemczech.

Nasycenie rynku światłowodami wynosi w UK jednak tylko 11,1 proc., co plasuje kraj na dole stawki. Prowadzi Islandia z wynikiem 76,8 proc., a za nią uplasowała się Hiszpania z 73,5 proc. Oznacza to, że w Wielkiej Brytanii na podłączenie czeka ciągle 17 mln gospodarstw domowych.

Analitycy rynku szacują jednak, że w UK uda się polepszyć wynik nasycenia kraju światłowodami do 43 proc.  do 2028 r.

Źródło: telecoms.com

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze