TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Światłowody w Europie rosną w siłę – raport FTTH Council za rok 2019

Najnowszy raport FTTH Council Europe wykazał, że liczba domów w Europie podłączonych sieci FTTH/B (Fiber-to-the-building) wzrosła o prawie 12 mln w ciągu minionego roku (do września 2019 r.), a łączna ich ilość wyniosła 172 mln. W rezultacie daje to 49,9% domów w 39 krajach, w porównaniu z 46,4% rok wcześniej.

Liczba abonentów światłowodowych osiągnęła 70,4 miliona, co oznacza wzrost o 15% w porównaniu z rokiem poprzednim. Największy wzrost odnotowano w Europie Zachodniej: Francja (+3,5 mln domów), Włochy (+1,9 mln), Hiszpania (+1,5 mln). Warto zauważyć, że Belgia osiągnęła 307% wzrost zasięgu, Irlandia 70,4%, Szwajcaria 69,1%, Wielka Brytania 50,8%, a Niemcy 33,5%. W przypadku większości tych krajów to znaczny wzrost.

Francja jest również na pierwszym miejscu pod względem liczby nowych abonentów FTTH/B, uzyskując 1,9 mln w ciągu 12 miesięcy, a Hiszpania – 1,65 mln. 40,9% domów, które były w zasięgu sieci światłowodowej w 2019 roku, uzyskało podłączenie do tejże. Islandia jest krajem o największym udziale gospodarstw domowych (65,9%) podłączonych do światłowodów (wyprzedzając Łotwę, która wylądowała na miejscu piątym).

Raport dowodzi, że to mniejsi, alternatywni operatorzy stanowią największą część dostawców, którzy odpowiedzialni są za zwiększanie zasięgu światłowodów. FFTH Council zwraca uwagę, że światłowody będą coraz częściej obiektem zainteresowania dużych graczy na rynku telekomunikacyjnym oraz władz lokalnych.

Źródło: telecompaper.com

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...