TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Superkomputer dla każdego! Czy to możliwe?

Amazon postanowił wyjść naprzeciw tym, którzy marzą o superkomputerach. Nie trzeba będzie go kupować na własność, ale będzie można wynająć go do przeprowadzenia odpowiednich obliczeń. Plany są efektem współpracy Amazona z Trainium2.

Superkomputer oferujący do 65 ExaFLOPS-ów czyli 65 trylionów operacji na sekundę już niebawem może być w zasięgu ręki każdego, kto posiada trochę gotówki. Nie trzeba będzie go kupować, bo będzie do wynajęcia w specjalnej ofercie Amazona. Już teraz można wynajmować maszyny wyposażone w nowe, 96-rdzeniowe procesory Amazon Graviton4. To usługa dla tych, którzy potrzebują naprawdę wykonać wiele obliczeń związanych chociażby z uczeniem maszynowym.

Amazon rozwija produkcję chipów

Amazon jest nie tylko dostawcą usług chmurowych, ale też projektuje własne chipy. W 2018 r. pojawiła się ujrzała pierwsza generacja układów Graviton. W 2022 r. klienci mogli skorzystać z urządzeń wyposażonych w akceleratory Trainium pierwszej generacji.

Teraz powstaje czwarta generacja Gravitonów i druga generacja akceleratorów Trainium. Mogą one konkurować z produktami Intela, AMD i Nvidii. Procesory Graviton4 składają się z 96 rdzeni ARM Neoverse V2 połączonych z 12-kanałowym kontrolerem DDR5. Akceleratory Trainium2 są zbudowane z dwóch połączonych ze sobą chipletów obliczeniowych. Do tego dochodzą cztery stosy HBM oferujące w sumie 96 GB pamięci RAM. To przewyższa możliwości akceleratorów Nvidia H100.

Oferta wynajmu komputerów nowym kierunkiem rozwoju

Nie tylko Amazon inwestuje w tę gałąź rozwoju. Także Microsoft niedawno ogłosił, że stworzył 128-rdzeniowe procesory ARM. Zmienia to układ sił na rynku, na którym dotychczas dominowali AMD, Intel i Nvidia. Oni sprzedawali swój sprzęt do centrów danych, Amazon oferuje jego wynajem.

Prawdopodobnie zarówno Amazon, jak i Microsoft czy Meta chcieliby, żeby wynajem superkomputerów się upowszechnił. Wtedy mogliby oferować własne serwerownie z własnymi procesorami i akceleratorami, zgarniając większy kawałek tortu w tym segmencie.

Na razie planowane jest wypożyczanie superkomputera, chociaż nie są znane stawki. Na pewno nie będzie to tania usługa. Ale wizja posiadania takiej mocy obliczeniowej choćby przez chwilę brzmi kusząco.

Źródło: komputerswiat.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze