Ostatnie dni przynoszą nam ekstremalne emocje. Od radości czy nawet ekscytacji po smutek. Premiera “Drug Dealer Simulator” z polskiego studia Movie Games rozbiła bank. Radości tej niestety towarzyszy żal, że najstarszy producent gier ogłosił upadłość.
Informacje o świetnym debiucie nie są przesadą, ponieważ w mniej niż godzinę zwróciły się nakłady finansowe poniesione na wyprodukowanie gry.
Informacje takie przekazał producentowi Valve Corporation, na którego platformie Steam trwa sprzedaż gry “Drug Dealer Simulator” w wersji PC. To według wyliczeń emitenta wynika, że w mniej niż godzinę sprzedaż pokryła koszty produkcji tego tytułu. Ponadto Drug Dealer Simulator znajduje się na piątym miejscu globalnej listy bestsellerów. To duży sukces, biorąc pod uwagę, że “Drug Dealer Simulator” jest grą niskobudżetową.
Nowy produkt Movie Games chwalą również użytkownicy, którzy są z niego bardzo zadowoleni. Na 420 recenzji na Steamie, aż 93 proc. zawierały ocenę pozytywną.
Jak informuje spółka, “Drug Dealer Simulator” zabiera gracza w świat ciemnych zaułków, podejrzanych podwórek i szemranych typków, gdzie z pozycji niewiele znaczącego osiedlowego dealera podążać będzie drogą zmierzającą do pozycji narkotykowego bossa. Jednak przeprawa ta nie będzie prostą przygodą – na drodze staną zarówno służby specjalne, jak i konkurencja. Zadaniem grającego będzie więc nie tylko przetwarzanie produktów, kontakt z dostawcami, zarządzanie zasobami i rozbudowa produkcji, ale także strategiczne zawieranie sojuszy, planowanie dostaw czy obserwacja zachowania patroli policyjnych”.
Upadek legendy
Niemal w tym samym czasie, gdy jedna firma wieńczy sukces, druga… składa wniosek o upadłość. Jest to tym bardziej smutne, że porażka dotyczy weterana na tym rynku, czyli CDP.
CDP miała dystrybuować Cyberpunka 2077 w Polsce. Problemy finansowe CDP wykorzystała firma Cenega, która przejęła prawa do dystrybucji nowej gry CD Projekt RED w Polsce.
Cenega z pewnością z tego obrotu spraw będzie zadowolona, ale CDP po utracie praw do serii Wiedźmin i Cyberpunka 2077 została na lodzie. Do samego końca wierzyła, że uda się jej odbudować swoją niegdysiejszą pozycję, ale niestety to się nie udało.
Taka sytuacja budzi smutek, gdy czyta się statystyki z globalnego rynku wideo. SuperData opublikowała, że w marcu globalne wydatki na cyfrowe wersje gier osiągnęły rekordowy poziom 10 mld dol., co oznacza wzrost o 11 proc. rok do roku.
Największy wzrost o 15 proc. do kwoty 5,7 mld dol. zanotował segment gier mobilnych. Na drugim miejscu znalazł się przedział gier przeznaczonych na konsole, na które wydano łącznie 1,5 mld dol. po wzroście w skali roku o 64 proc.
Z kolei wydatki na tytuły do komputerów PC wzrosły o 56 proc. do poziomu 567 mln dol. Według zestawienia SuperData w marcu w segmencie tytułów na PC najwięcej przychodów osiągnęła gra Dungeon Fighter Online, wśród gier na konsole liderem jest Animal Crossing: New Horizons, zaś spośród gier mobilnych najwięcej zarobił tytuł Honour of Kings.
Żródło: Spiderweb.pl / Bankier.pl / SuperData