TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Sukcesja po polsku

W niedzielę (7.01) w Los Angeles obyła się ceremonia wręczenia Złotych Globów. Była to 81. edycja nagród. Wśród zwycięzców należy wyróżnić Sukcesję od HBO, która zgarnęła kilka statuetek, w tym nagrodę za najlepszy serial dramatyczny ubiegłego roku.

Czy przedsiębiorcy w Polsce śledzili losy Logana Roya – w tej roli diaboliczny Brian Cox, grający nestora rodu i magnata konsorcjum mediowego, wzorujący się na Rupercie Murdochu z Fox Corporation i News Corp – z zapartym tchem? Zapewne, gdyż serial również w naszym kraju zgarnął sporą widownię, która nie mogła doczekać się rozstrzygnięcia sporu o władzę w korporacji Waystar Royco.

W Sukcesji, co ważne w przypadku przedsiębiorców, poruszono przede wszystkim wątek tego, kto powinien odziedziczyć firmę (i wpływy). Dzieci Logana Roya utożsamiają trzy archetypy, z którymi można mieć do czynienia w podobnym przypadku. Ambitny Kendall uważa, że to jego ojciec namaścił na sukcesora, luzacki Roman (grany przez Kierana Culkina, który również otrzymał za tę rolę Złotego Globa), który ma na firmę wygwizdane, oraz Siobhan, czyli wyrodna córka, robiąca wszystko wbrew ojcu i jego zasadom. To, kto z tej trójki wyjdzie zwycięsko z sukcesyjnego pojedynku, musicie odkryć już sami.

Nie powinien dziwić fakt, że właściciele przedsiębiorstw, którymi zazwyczaj są osoby budujące daną firmę od zera, przejmują się tym, kto przejmie stery i będzie zarządzał dorobkiem ich życia. Niestety w Polsce to temat, który często pomija się lub zamienia w tabu. Dlatego firmy przechodzą w niewłaściwe ręce, są źle zarządzane, a czasem zaniedbywane. Zdarza się też sytuacja, że następca po prostu odmawia przejęcia steru. Według badań tylko 6,3 proc. badanych dzieci deklaruje chęć przejęcia zarządzania firmą rodziców.

Co w przypadku odmowy? Czy wyjście z takiego kryzysu jest możliwe?

Udana sukcesja pokoleniowa w firmie to nie tylko taka zmiana, która dokonuje się formalnie i pozwala na kontynuowanie prowadzonej działalności. Dla mnie udana sukcesja, to proces, w który zaangażowana jest większość jego interesariuszy, skupionych wokół zaakceptowanej strategii, który kończy się wzrostem efektywności organizacji, wzrostem zaangażowania, zwiększoną zdolnością do adaptacji do wyzwań, które przyniesie przyszłość – podkreśla Tomasz Lewiński, ekspert MiŚOT Akademii oraz specjalista zajmujący się zagadnieniami sukcesji zawodowo.

Tomasz Lewiński przyznaje też, że proces skutecznej sukcesji powinien przebiegać w czasie. Nie da się go przeprowadzić ah hoc, bez głębszej analizy. Dlatego Grupa MiŚOT wychodzi też z opcją dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych, którzy chcą dokonać przekazania władzy w sposób przemyślany. SukcesJA i Firma to sześciomiesięczny intensywny program edukacyjno-rozwojowy, którego celem jest, aby uczestnicy ulepszyli swoje firmy oraz poprawili osiągane wyniki jeszcze przed tym, jak zdecydują się na przekazanie jej następcom. Więcej szczegółów po zalogowaniu się tutaj.

Zgodzę się, co do faktu, że sytuacje przedstawione w Sukcesji były momentami przesadzone. Jednakże za tymi hiperbolami stoi chęć przekazania prawdy o świecie i otaczających nas relacjach. I to ten serial robi doskonale. Przecież prawdziwe dramaty, które dotyczą właśnie praw do dziedziczenia, rozgrywają się nie od dziś.

Mam nadzieję, że wkrótce pojawi się sukcesor Sukcesji, czyli kolejny serial, którym również i ja będę się emocjonował.

Ps. Złotego Globa otrzymał też Paul Giamatti za rolę w filmie Przesilenie zimowe. Z czystym sercem mogę polecić to dzieło. Jest już w kinach, warto się wybrać!  

Zobacz też:

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze