TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Stawki za słupy między Energą i UPC ustalone

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował projekt decyzji zmieniającej umowę między UPC Polska  sp. z o.o. i UPC Polska  sp. z o.o. Dotyczy ona dostępu do podbudowy słupowej. Enea zgodziła się na proponowane stawki co zakomunikowała w swoim stanowisku na temat sprawy.

W dniach 17 października 2022 r. – 16 listopada 2022 r. Prezes UKE przeprowadził postępowanie konsultacyjne w sprawie zmiany warunków dostępu dla UPC Polska  sp. z o.o. do infrastruktury technicznej (słupów elektroenergetycznych) Energa Operator sp. z o.o. W prowadzonym postępowaniu wypowiedziała się tylko jedna strona – Energa Operator- która przysłała swoje stanowisko do UKE.

Stanowisko to będzie analizował teraz prezes UKE podejmując decyzję w sprawie.

Najistotniejszy jest fakt, że Energa nie kwestionuje wysokości proponowanych stawek. To 1,73 zł/mc za kabel na słupie niskiego napięcia i 2,75 zł/mc za kabel na słupie średniego napięcia. Te stawki zgadzają się z proponowanymi w ofercie ramowej przez Prezesa UKE.

Energa jednak oczekuje prawidłowego i sprawiedliwego rozliczenia stawek. Dotyczy to chociażby doprecyzowania tego, jak rozliczany będzie kabel rozgałęziony – by był kalkulowany zgodnie z liczbą odejść. Ponadto Energa chce ustalenia definicji kabla abonenckiego. Ma ona zawierać powiązanie go z kablem telekomunikacyjnym, za który pobierana jest opłata, by nie było sytuacji wysycenia słupów kablami bez możliwości pobierania za to opłat.

Energa umieściła w swoim oświadczeniu także zapisy związane z bezpieczeństwem prac na swoich słupach zarówno przy podwieszaniu kabli, jak i przy ich późniejszej konserwacji.

W konsultacjach swojej opinii nie przedstawiła firma UPC Polska . Prawdopodobnie oznacza to, że zgadza się z postanowieniami decyzji.

Źródło:bik.uke.gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...