TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

UKE: Stawki MTR i FTR raz jeszcze

Stawki za zakańczanie połączeń ustaliła Komisja Europejska. Dyskusja wokół nich nie słabnie.

Zakończenie połączeń głosowych w sieciach stacjonarnych (FTR) i mobilnych (MTR) zależy od operatora zakańczającego. To on zapewnia łączność głosową klientom sieci. Ochroną tej sytuacji zajmują się regulacje nakładane na operatorów przez krajowe organy regulacyjne.

Początek tych regulacji to rok 2006. Wtedy wysokość stawki MTR wynosiła nawet 65 gr/min. Kolejne decyzje UKE ją obniżały. I tak w roku 2007 było to już 40 gr/min. W końcu opłata osiągnęła 8,26 gr/min.

W 2012 roku wprowadzono stawki symetryczne zrównujące operatorów i obniżyła opłatę MTR do 4,29 gr/min.

Rezultatem były niższe ceny usług telefonicznych i powszechność pakietów nielimitowanych połączeń głosowych.

Jednak w 2018 r. pojawiła się regulacja międzynarodowa stawek MTR i FTR związana z przyjęciem Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej. Art. 75 EKŁE upoważnił Komisję Europejską do określenia w akcie delegowanym maksymalnej wysokości stawki FTR oraz MTR na terenie Unii Europejskiej. Od 1 lipca 2021 roku mają być stosowane postanowienia aktu delegowanego we wszystkich państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Poprzez wprowadzenie (po raz pierwszy) regulacji dotyczącej maksymalnej stawki MTR i FTR zdjęto możliwość określania jej z Prezesa UKE. Od teraz jest to w kompetencjach KE.

Akt delegowany stosowany jest bezpośrednio i nie wymaga implementacji do polskiego porządku prawnego czy jakichkolwiek decyzji Prezesa UKE. Wszystkie umowy międzyoperatorskie muszą być dostosowane do aktu delegowanego.

Jednak o ile zmieniono zasady określania wysokości stawek, to nie zmieniła się sytuacja, w której to operator zakańczający ma główny wpływ na zakańczanie połączeń.

Telekomunikacja zmienia się dynamicznie w obecnych czasach tak, jak zmienia się jej otoczenie prawno-regulacyjne. Coraz powszechniejsze są wszelkiego rodzaju komunikatory, których te regulacje nie obejmują. Głos transmitowany jest poprzez Wi-Fi czy mobilną transmisję danych. W tych wypadkach stawki FTR i MTR nie obowiązują.

Źródło: uke.gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...