Pojawiają się informacje dotyczące japońskiej armii i internetu Starlink. Żołnierze z Kraju Kwitnącej Wiśni maja już teraz testować to rozwiązanie, a niebawem ma stać się trwałym elementem wyposażenia armii. Informacje takie podaje serwis Yomiuri, a za nim agencja Reuters.
Satelity komunikacyjne to technologia wykorzystywana przez wojsko od dawna. Armia japońska korzysta z własnych konstelacji umieszczonych na orbicie geostacjonarnej. Teraz może uzupełnić je o satelity Starlink działające na niskiej orbicie okołoziemskiej.
Z jednej strony takie rozwiązanie poszerza możliwości armii i zabezpiecza jej możliwości komunikacyjne w większym zakresie. Z drugiej strony Starlink jest obsługiwany przez komercyjnego dostawę zagranicznego jakim jest SpaceX. Nie jest to typowe rozwiązanie wykorzystywane przez wojsko na świecie.
Armia japońska testuje Starlinka
Serwis Yomiuri internet donosi, że armia japońska testuje Starlinka od marca tego roku. System działa w około 10 lokalizacjach. Używany jest przy okazji szkoleń.
Chociaż Minister Obrony informacji nie potwierdził, to prawdopodobnie planowany jest zakup tej technologii na potrzeby japońskiej armii. Anonimowe źródła podają, że internet Starlink będzie wykorzystywany przez japońskich żołnierzy już w kolejnym roku podatkowym.
Starlink dla Ukrainy
Już wcześniej internet Starlink wykorzystywany był w służbie wojskowej. Pozwolił on zachować łączność Ukrainie niezależnie od działań wojennych przeprowadzanych przez Rosję i zniszczeń, jakie powstały w ukraińskiej infrastrukturze.
Rosja wielokrotnie próbowała zablokować usługę świadczoną przez firmę SpaceX w Europie Europy środkowo – wschodniej. Na wszelkie takie próby reagowano na bieżąco i wzmacniano oprogramowanie.
Chociaż Starlink pojawił się w Ukrainie w sytuacji kryzysowej i omijając wszelkie procedury związane z dostarczaniem tego typu rozwiązań dla wojska. Armia potrzebowała jakiegokolwiek rozwiązania pozwalającego utrzymać komunikację. Rozwiązanie firmy SpaceX zostało oficjalnie dostarczone dzięki prywatnym darowiznom, co pozwoliło wprowadzić je na teren Ukrainy.
Obecnie satelity Starlink są uznawane za infrastrukturę krytyczną w Ukrainie. Ich wsparcie w działaniach wojennych zostało przetestowane i wykorzystane na dość luźnych zasadach, ale do czerwca 2023 jego funkcjonowanie finansuje Ukrainie Departament Stanu USA. SpaceX się nie zatrzymuje. Skoro udało się przetestować w warunkach bojowych Starlinka w Ukrainie, to teraz może być elementem wyposażenia japońskiej armii.
Źródło: dobreprogramy.pl