Stanowisko Polski ws. unijnego aktu prawnego o usługach cyfrowych

Zakończyły się europejskie konsultacje publiczne dotyczące planowanego pakietu działań w ramach aktu prawnego o usługach cyfrowych (Digital Services Act). Ministerstwo Cyfryzacji zaprezentowało stanowisko, które reprezentuje Polska.

Polski rząd dostrzega potrzebę zmian i wyraża poparcie dla działań:

  • mających zapewnić większą pewność prawa – w tym dla pośredników internetowych – i zapobiec fragmentacji rynku wewnętrznego,
  • przyczyniających się do ochrony praw podstawowych użytkowników internetu, w tym użytkowników mediów społecznościowych i do zwiększenia bezpieczeństwa w sieci,
  • wprowadzających skuteczny nadzór nad rynkiem, w odniesieniu do moderacji treści przez pośredników.

Przedstawiciele polski skupili się też na trzech zagadnieniach:

  • ocena funkcjonowania dyrektywy o handlu elektronicznym i wskazaliśmy na potrzebne kierunki jej zmiany,
  • propozycje nowych regulacji dla systemowo ważnych platform internetowych,
  • stanowisko w sprawie ograniczania zjawiska dezinformacji w internecie.

Zdaniem ministra Marka Zagórskiego konieczne jest wyeliminowanie barier utrudniających prawidłowe działanie jednolitego rynku usług cyfrowych. Ma to umożliwić m.in. modernizacja istniejących rozwiązań prawnych, wyeliminowanie luk oraz spójne stosowanie przyjętych w Unii Europejskiej zasad, a także objęcie nowymi przepisami podmiotów z państw trzecich, które działają na rynku UE. Postulaty rządu RP znajdziemy na stronie ministerstwa.

Konsultacje dotyczyły bezpieczeństwa w internecie, wolności słowa, sprawiedliwości i wyrównywania szansa w gospodarce cyfrowej.

W prace nad stanowiskiem zaangażowana była Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Rozwoju, Spraw Zagranicznych i Finansów, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Inicjatywy legislacyjne powstała w ramach Digital Services Act mają zostać przedstawione w grudniu 2020 r.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here