Dariusz Standerski, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, zapowiedział, że nowy projekt ustawy dotyczącej krajowego systemu cyberbezpieczeństwa zostanie opracowany do końca roku. Przedsiębiorcy telekomunikacyjni będą nią objęci, choć nie wszystkich w jednakowym zakresie będą dotyczyły przepisy dotyczące wymiany sprzętu dostawców wysokiego ryzyka.
Dariusz Standerski był gościem porannej audycji radia Tok.fm, gdzie przypomniał słuchaczom główne założenia ustawy o zmianie ustawy o krajowym systemie bezpieczeństwa, która pomimo wielu już zapowiedzi oraz terminów, nie doczekała się ostatecznej wersji ani uchwalenia. Kolejny termin, o którym mowa to koniec bieżącego roku.
Przypomnijmy, że 1 sierpnia 2018 r. Prezydent RP podpisał ustawę o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Wprowadzała ona do polskiego porządku prawnego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych na terytorium Unii (tzw. Dyrektywa NIS).
Unia opracowała już jednak Dyrektywę NIS2, co wymaga m.in. wprowadzenia zmian i opracowania nowej wersji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Szczególne zainteresowanie przedsiębiorców telekomunikacyjnych budzą zaś rozwiązania dotyczące postępowań w sprawach uznania producentów sprzętu za dostawców wysokiego ryzyka, o które pytany był Dariusz Sanderski. Według aktualnych propozycji operatorzy w takiej sytuacji będą mieli cztery lata na wymianę takiego sprzętu i nie będzie to dotyczyć tych, którzy nie przekroczyli w danym roku określonego przychodu lub progu zatrudnienia.
Dariusz Standerski jest doktorem ekonomii i prawnik. Wykłada na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2015-2023 był głównym ekonomistą i członkiem zarządu Fundacji Kaleckiego, a w latach 2019-2023 dyrektorem ds. legislacji w Klubie Parlamentarnym Lewicy. Autor ponad 200 projektów ustaw, w tym z zakresu spraw gospodarczych i społecznych. Jest współautorem analizy „Cyfrowe państwo. Strategia dla Polski”, zawierającej stan rozwoju technologii cyfrowych w Polsce, Unii Europejskiej i na arenie międzynarodowej, a także konkretne zadania i cele stojące przed Polską w obszarze cyfrowym. Członek poznańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Czytaj także:
KSC – dobrze czy źle? – ISPortal
Nie wszystkie firmy zdążą dostosować się do dyrektywy NIS2 – ISPortal