TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Sprzedaż infrastruktury Plusa za 7 mld zł

Cellnex kupi za ponad 7 mld zł infrastrukturę telekomunikacyjną sieci Plus. Jest to – według branży – ewolucja a nie rewolucja na ryku. Transakcja z Cyfrowym Polsatem ma być sfinalizowana w październiku 2021 r.

– Polkomtel uzyska dodatkowe środki na rozwój usług 5G i walkę z konkurentami przy niewielkim ryzyku, w kolejce stoją już kolejni operatorzy – oceniają dla Wirtualnemedia.pl analitycy sektora telekomunikacji.

Decyzję o zawarciu umowy między Cellnexem i Cyfrowym Polsatem ogłoszono w piątek. Na jej podstawie Cellnex kupi 99,99 proc. udziałów spółki Polkomtel Infrastruktura za 7,07 mld zł. Cyfrowy Polsat otrzyma 5,302 mld zł za 74,98 proc. udziałów spółki, a należący do Cyfrowego Polsatu Polkomtel – 1,768 mld zł za 25,01 proc. udziałów.

– Zgodnie z tym co przekazaliśmy w raportach giełdowym i prasowym, dzięki naszemu partnerstwu z Cellnex będzie możliwe przyspieszenie rozwoju technologii 5G w Polsce i  umożliwienie jeszcze szybszego i bardziej efektywnego kosztowo uruchamiania nowoczesnych usług łączności dla naszych klientów – mówi zaznacza Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy Grupy Polsat.

W roku obrotowym zakończonym 31 grudnia 2020 r. Polkomtel Infrastruktura zanotował 957,8 mln zł przychodów, 672,5 mln zł zysku EBITDA (wg MSSF16) i 116,1 mln zł zysku operacyjnego. Wydatki na inwestycje, które obejmują chociażby koszty budowy pierwszego etapu sieci 5G to 433 mln zł. Spółka jest właścicielem pasywnych i aktywnych warstw mobilnej infrastruktury Grupy Polsat. W ich skład wchodzi 7 tysięcy masztów telekomunikacyjnych, około 37 tysięcy różnych systemów on-air także obsługujących 5G (około 1 tys.) oraz sieci transmisyjnej.

Hiszpańska grupa Cellnex zajmuje się przejmowaniem masztów innych firm. Jest uczestnikiem trendu konsolidacji infrastruktury telekomunikacyjnej na rynku europejskim. Niedawno za 10 mld euro przejęła ponad 24,6 tys. masztów należących do grupy CK Hutchinson w takich krajach jak Wielka Brytania, Irlandia, Austria, Szwecja i Dania. Natomiast w styczniu 2021 r. we współpracy z Deutsche Telekom zaczęła przygotowania do masztów w Holandii, a w lutym ogłosiła, że kupi we Francji maszty komórkowe należące do firmy SFR za kwotę 5,2 mln euro.

Dla Cellnex przejęcie Polkomtel Infrastruktury to wygenerowanie rocznych przychodów na poziomie280 mln euro i skorygowany zysk EBITDA w wysokości ok. 190 mln euro. Spółka zapowiada także wybudowanie 1,5 tys. wież telekomunikacyjnych do 2030 r. Ponadto zapowiada przejęcie infrastruktury nadawczej od Play.

– Polkomtel jest już drugim operatorem komórkowym na polskim rynku, który zdecydował się na sprzedaż własnej infrastruktury mobilnej na rzecz podmiotu trzeciego. Wcześniej zrobił to także P4, de facto zawierając umowę transakcyjną również z Cellnexem  – przypomina Katarzyna Sacham, starszy analityk rynku ICT w PMR.

Twierdzi ona również, że to rozwijający się trend w Europie. Sprzedaż infrastruktury masztowej ma na celu optymalizację kosztów. A obecna transakcja nie niesie większego ryzyka dla działalności Polkomtela.


– Z kolei bezpośredni dopływ gotówki ze sprzedaży może mocno zasilić finansowanie wybranych strategii rozwoju operatora. Niewątpliwie uwolnienie gotówki zamrożonej w infrastrukturze dodatkowo zabezpiecza inwestycje w rozwój sieci 5G. Na przykładzie Cyfrowego Polsatu m.in. również strategię rozwoju przez przejęcia – wyjaśnia Katarzyna Sacham – Można jednak zastanowić się nad dłużą perspektywą w kontekście opłacania czynszu za wynajem infrastruktury, głównie tej pasywnej – po kilkunastu latach, po zainwestowaniu gotówki otrzymanej bezpośrednio ze sprzedaży masztów, telekomy koniec końców mogą zanotować ujemy bilans na takiej współpracy.

Jednak zarówno Polkomtel jak i P4 przy zawieraniu umówi zobowiązały Cellnex do dostarczenia zamówionej pojemności sieciowej w sposób efektywny kosztowo.

Źródło: www.wirtualnemedia.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...