TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Sprawcy i ofiary – cyberprzemoc rówieśnicza

Cyberprzemoc przybiera różne formy. Niestety bardzo często nie tylko ofiarami, ale też sprawcami są dzieci. Warto wiedzieć jak reagować w obu przypadkach. Pomóc ma w tym rządowa kampania „Nie zagub dziecka w sieci”.

Cyberprzemoc przybiera różne formy. Uderza też w różne osoby, także nieletnie. Często ofiarami cyberprzemocy są osoby uznawane przez środowisko za inne, wyróżniające się. Osoby nieheteronormatywne, o innym kolorze skóry, wyznające inną religię lub nie wyznające żadnej. Ale tak naprawdę dotknąć może każdego.

Elementy cyberprzemocy to obraźliwe wpisy w mediach społecznościowych oraz forach internetowych czy agresywne wiadomości przesyłane przez komunikatory.

– Często jest tak, że cyberagresor nie działa z premedytacją. Wydaje mu się, że jego działanie to zwykły żart. Ten jednak może przerodzić się w falę hejtu, która wymyka się spod kontroli – tłumaczy Anna Borkowska, psycholog i ekspertka NASK.

W specjalnym filmie Tomasz Rożek wyjaśnia podstawowe zagadnienia z zakresu cyberprzemocy

Chociaż cyberprzemoc nie zostawia śladów zewnętrznych, to te wewnętrzne mogą być nawet bardziej bolesne i długotrwałe.  

 – Warto, aby rodzice byli wyczuleni na to, co ich dzieci robią w internecie. Nie chodzi o kontrolę, ale uważność na sygnały, które mogą świadczyć o tym, że nasz syn lub córka borykają się z jakimś problemem i potrzebują naszej pomocy –  mówi Anna Borkowska

Raportu NASK „Nastolatki 3.0” pokazuje, że 7-11 proc. uczniów doświadczyło cyberprzemocy. Niestety rzadko w takich wypadkach proszą oni o pomoc dorosłych. Jedynie 25 proc. z nich informuje o wszystkim rodziców.

– Od 2019 r. wspólnie z NASK prowadzimy kampanię „Nie zagub dziecka w sieci”, w której edukujemy rodziców na temat zagrożeń w sieci. Pokazujemy skalę, przyczyny, ale przede wszystkim dajemy praktyczne wskazówki jak zapobiegać i reagować, gdy problem już się pojawi – mówi minister Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Jeśli zorientujemy się ,ze nasze dziecko jest ofiarą przemocy, przede wszystkim powinniśmy z nim porozmawiać. Istotne jest znalezienie sposobu na rozwiązania problemu, a nie jego eskalacja. Jeśli jednak zostało złamane prawo, warto zabezpieczyć dowody i zgłosić sprawę na policję.

Równie trudna jest sytuacja, w którym to nasze dziecko jest cyberagresorem. Należy jak najszybciej wyjaśnić sytuację, usunąć szkodliwe materiały. Warto też uświadomić dziecko o możliwch konsekwencjach prawnych takich działań.

Porady dla rodziców ofiar i sprawców cyberprzemocy można znaleźć w poradniku „Cyberprzemoc. Włącz blokadę na nękanie”, autorstwa Anny Borkowskiej. Autorka przybliża temat także  w wywiadzie przeprowadzonym przez ambasadora kampanii – Tomasza Rożka.

W środę 19 maja, o godz. 19 na Facebooku Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej odbędzie się webinar na nauczycieli oraz rodziców. Spotkanie poświęcone będzie cyberprzemocy w szkole. Jest ono częścią cyklu „Bezpieczni w sieci z OSE”.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...