TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Społeczeństwo informacyjne w Lubuskiem

Są już autostrady światłowodów, teraz czas na ostatnią milę, czyli dostarczenie internetu do domów Lubuszan – o tym rozmawiano 17 czerwca podczas konferencji „Cyfrowy start w Lubuskie 2020”. – Budowa społeczeństwa informacyjnego to też budowa kompetencji i przełamywanie barier w korzystaniu z e-usług – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak. Zapowiedziała też start pierwszego konkursu nowej perspektywy na e-projekty.

Data konferencji została wybrana nieprzypadkowo. 17 czerwca ogłoszono pierwszy konkurs w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego  – działanie 2.1 Rozwój społeczeństwa informacyjnego. Kwota przeznaczona na ten konkurs wynosi 40 mln zł. Nabór wniosków rozpocznie się 30 czerwca i potrwa do końca lipca.
– W sumie w tej perspektywie na budowanie społeczeństwa informacyjnego przeznaczymy 39 mln euro. Nie będziemy już finansować infrastruktury. Teraz czas na ostatnią milę. Często słyszę, że w najmniejszych miejscowościach naszego regionu nie ma internetu. Teraz będzie. 26 maja inaugurację miał program Cyfrowa Polska, z którego będzie można skorzystać budując ostatnią milę – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak podczas briefingu prasowego poprzedzającego konferencję.
Marszałek podkreślała, że budowa społeczeństwa informacyjnego to przede wszystkim budowa kompetencji i przełamywanie barier mentalnych w korzystaniu z e-usług. – W minionej perspektywie zakończyliśmy dwa duże projekty. To Szerokopasmowe Lubuskie – przypomnę, że jako pierwsi w Polsce zbudowaliśmy sieci szerokopasmowe pokrywające 80 proc. tzw. białych plam w regionie w dostępie do internetu – oraz e-administracja. To jest nasze wsparcie, które sprawi, że Lubuskie stanie się zieloną krainą nowoczesnych technologii – tak jak sobie to zakładaliśmy – mówiła marszałek Polak.
Dominik Kopera z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji podkreślał, że sieci światłowodów powstają w całej Polsce. Są podstawą do budowania sieci dostępowej. – Na ten cel w ramach programu Polska Cyfrowa mamy zapewniony 1 mld euro. Pierwszy konkurs ruszy jeszcze w tym roku, we wrześniu. Mamy już autostrady cyfrowe, a teraz schodzimy coraz niżej – mówił Dominik Kopera.
Podczas konferencji „Cyfrowy start w Lubuskie 2020” marszałek Elżbieta Anna Polak przedstawiła, jak lubuski samorząd buduje społeczeństwo informacyjne – co zostało już zrobione, a co jeszcze przed nimi.
– Społeczeństwo informacyjne to nasz priorytet. Mamy jasny cel, marzenie, by stać się zieloną krainą nowoczesnych technologii. Nie już dziś, ale w 2020 roku – podkreślała marszałek. Zwróciła uwagę, że w nowej perspektywie słowo klucz to innowacje. Najwięcej pieniędzy trafi do przedsiębiorców, którzy będą chcieli skorzystać z dofinansowania w obszarze gospodarka i innowacje. Do roku 2020 do Lubuskiego wpłynie 12 mld zł. To największe pieniądze w historii.  – Chciałabym, żebyśmy razem zbudowali silny, konkurencyjny region – mówiła marszałek.
Źródło: Urząd Marszałkowski województwa lubuskiego
Zdjęcie:

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...