W Rejestrze Przedsiębiorców Telekomunikacyjnych znajduje się ponad 60 spółdzielni mieszkaniowych z całej Polski. Czy jednak oznacza to, że konkurują one na rynku z innymi operatorami telekomunikacyjnymi na takich samych zasadach?
Jedna ze spółdzielni wpisanych do Rejestru Przedsiębiorców Telekomunikacyjnych złożyła do Prezesa UKE wnioski dotyczące zapewnienia dostępu do nieruchomości na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. To stawia pytanie o zakres działalności telekomunikacyjnej spółdzielni mieszkaniowej, która tego typu działalność prowadzi. Czy w ogóle spółdzielnia mieszkaniowa może z takim wnioskiem o udzielenie dostępu do nieruchomości składać?
Jaką działalność może prowadzić spółdzielnia mieszkaniowa?
Spółdzielnia to zrzeszeniem prowadzące działalność gospodarczą w interesie członków. Szczególnym działaniem jest prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb jej członków oraz ich rodzin. Spółdzielnie uznaje się za podmiot działający „not for profit”, czyli działania nie są nastawione na zysk, ale pokrycie kosztów dochodami.
W ramach zaspokajania potrzeb członków spółdzielnia może prowadzić działalność polegającą m.in. na świadczeniu jej członkom usług telekomunikacyjnych. Usługi takie może świadczyć także na rzecz osób zajmujących lokale znajdujące się w jej zasobach niebędących jednak jej członkami. Działalność telekomunikacyjną może prowadzić także w ramach zarządzania innymi nieruchomościami na podstawie umowy zawartej z ich właścicielami. Zapewnienie dostępu do infrastruktury telekomunikacyjnej mieści się w pojęciu sprawowania zarządu.
Działalność telekomunikacyjna tylko we własnych zasobach
Chociaż możliwości prowadzenia działalności telekomunikacyjne spółdzielni mieszkaniowej są szerokie, to jednak nie może takich usług świadczyć poza własnymi zasobami mieszkaniowymi i zasobami jej członków. Oczywiście jeśli nie zarządza takimi nieruchomościami na podstawie odpowiednich umów zawartych z właścicielami.
Tego typu działalność telekomunikacyjna nie jest związana z zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych jej członków i zarządzanie nieruchomościami. Dlatego chociaż spółdzielnia mieszkaniowa może działać na rynku telekomunikacyjnym, ale jednak nie tak swobodnie jak inne podmioty telekomunikacyjne. Może to czynić na terenie własnych zasobów mieszkaniowych, zasobów jej członków lub nieruchomości i budynków zarządzanych przez spółdzielnię.
Dlatego spółdzielniom mieszkaniowym wpisanym do RPT nie przysługuje uprawnienie do żądania dostępu do nieruchomości na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy o wspieraniu rozwoju. Na terenie, na którym spółdzielnia może prowadzić działalność telekomunikacyjną, sama jest zarządcą, więc takiego żądania nie musi wysuwać. Na innych terenach działalności nie może prowadzić.
Źródło: UKE