Spis rolny w warunkach epidemii. Przez internet i telefon

fot. Pixabay

Główny Urząd Statyczny przygotowuje się do przeprowadzenia jesiennego spisu rolnego w warunkach epidemii – bez wywiadów bezpośrednich. Za to przez internet i telefon.

Powszechny spis rolny będzie przeprowadzony w Polsce od 1 września do 30 listopada. Udział w nim jest dla gospodarstw rolnych obowiązkowy.

Główny Urząd Statystyczny biorąc pod uwagę, że jesienią stan epidemii koronawirusa będzie się w Polsce utrzymywać, planuje szkolenia online dla kandydatów na rachmistrzów. Nabory również będą realizowane w formie zdalnej, przez aplikację internetową.

Realny wydaje się scenariusz, że spis rolny będzie realizowany wyłącznie w oparciu o metody spisu internetowego i telefonicznego. Jeśli natomiast sytuacja na to pozwoli, wtedy rachmistrze również ruszą w teren.

Bez wizyt rachmistrzów w domach przeprowadzono już II spis próbny, poprzedzający przyszłoroczny narodowy spis powszechny ludności i mieszkań. Badanie zrealizowano w dniach 1-30 kwietnia w 16 wytypowanych gminach.

Urząd musiał częściowo zmienić przyjętą organizację i dostosować przeprowadzenie próbnego spisu do sytuacji epidemiologicznej.

„W spisie próbnym zrezygnowaliśmy z wywiadów bezpośrednich, obowiązkowy pozostał samospis internetowy. Respondentom, którzy nie mieli dostępu do internetu, daliśmy możliwość dzwonienia bezpośrednio na infolinię spisową, by mogli wypełnić formularz spisowy w dogodnym dla nich czasie. Do pozostałych, którzy samodzielnie nie spisali się ani przez internet, ani telefon, dzwonili rachmistrze” – poinformowała rzecznik GUS.

Źródło: PAP