TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Solidarność branży ICT z narodem ukraińskim

Przed specjalnym posiedzeniem Rady Europejskiej, które odbyło się 24 lutego 2022 roku, DIGITALEUROPE i jedenaście stowarzyszeń ICT z Europy Środkowej i Wschodniej w tym Krajowa Izba Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji wydało następujące oświadczenie:

My, reprezentując 36 000 firm zajmujących się cyfryzacją w Europie, od zielonych technologii po dostawców usług opieki zdrowotnej i cyberbezpieczeństwa, wyrażamy naszą pełną solidarność z narodem ukraińskim w obliczu obecnej rosyjskiej agresji. W pełni popieramy środki podejmowane przez UE i jej sojuszników w celu uniknięcia dalszego rozlewu krwi. Ale sankcje nie wystarczą. Technologia odgrywa kluczową rolę w nowoczesnej polityce bezpieczeństwa. Ukraina od lat jest przedmiotem cyberwojny, która osłabia jej infrastrukturę krytyczną i funkcjonowanie społeczeństwa oraz sieje zamęt poprzez dezinformację.

Musimy teraz stać razem i budować wspólną odporność społeczeństwa europejskiego. Ukraina była dynamicznie rozwijającym się centrum ICT przez ostatnie dwie dekady, ale żaden kraj nie jest w stanie samodzielnie odpowiedzieć na tego typu agresję.

Wraz z NATO przywódcy UE mogą wspierać Ukrainę, zapewniając natychmiastowe wsparcie w zakresie cyberbezpieczeństwa. UE musi również wykorzystać dzień dzisiejszy jako dzwonek alarmowy do zbudowania naszej cyfrowej tarczy: do szkolenia większej liczby specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa oraz do znacznych inwestycji w naszą cyberobronę. Nie ma już wymówek – wszyscy ludzie są potrzebni na pokładzie.

W Europie brakuje 200 000 specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. Musimy przyspieszyć prace nad Centrum Kompetencji Cyberbezpieczeństwa w Bukareszcie w Rumunii, oraz zapewnić mu znacznie więcej zasobów i uczynić z niego prawdziwe centrum krajowych agencji bezpieczeństwa cybernetycznego.

Przywódcy powinni także rozważyć szybkie rozpatrzenie wszystkich wniosków wizowych dla osób uciekających z Ukrainy – wszyscy oni zasługują na nasze wsparcie. I wreszcie konflikt ponownie pokazuje znaczenie partnerstwa transatlantyckiego. Rada ds. Handlu i Technologii UE-USA jest wyjątkową okazją do omówienia krótko- i długoterminowych środków mających na celu cyfrowe zabezpieczenie naszych społeczeństw i ochronę przed agresją w przyszłości w trybie online i offline.

Sygnatariusze: DIGITALEUROPE (https://www.digitaleurope.org/), ANIS (https://anis.ro/) Rumunia, ATIC (https://ict.md/) Mołdawia, INFOBALT (https://infobalt.lt/) Litwa, ITAS (https://itas.sk/) Słowacja, ITL (https://itl.ee/) Estonia, IVSZ (https://ivsz.hu/) Węgry, LIKTA (https://likta.lv/en/home-en/) Łotwa, KIGEIT (https://kigeit.org.pl/) Polska, PIIT (https://www.piit.org.pl/) Polska, TIF (https://teknologiateollisuus.fi/en) Finlandia, ZIPSEE (https://cyfrowapolska.org/en/) Polska

Pełny tekst oświadczenia w języku angielskim:https://www.digitaleurope.org/wp/wp-content/uploads/2022/02/Joint-statement_Sanctions-are-not-enough.-Ukraine-needs-immediate-cybersecurity-support.pdf) oraz: https://kigeit.org.pl/2022/02/25/sankcje-nie-wystarcza-ukraina-potrzebuje-natychmiastowego-wsparcia-w-zakresie-cyberbezpieczenstwa-wspolne-oswiadczenie-organizacji-ict/).

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...