TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Smartfony Polaków pod szczególnym nadzorem

Nadchodzące zmiany w prawie komunikacji elektronicznej budzą obawy i słusznie. Dzięki nim służby specjalne będą miały większe możliwości inwigilowania Polek o Polaków poprzez dostęp do ich smartfonów. Będą mogły zbierać  dane o szerokim zakresie.

Rząd zaakceptował zmiany w prawie komunikacji elektronicznej, które pozwolą służbom specjalnym na otrzymanie szczególnych uprawnień. Będą one mogły mieć dostęp do danych lokalizacyjnych smartfonów czy billingów, ale również do treści przesyłanych e-maili czy zapisów rozmów na komunikatorach.

Oznacza to, ze przesyłać służbom dane o obywatelach i obywatelkach będą musiały nie tylko firmy telekomunikacyjne, ale także dostawcy poczty elektronicznej i innych usług internetowych. Decyzją rządu możliwa będzie jednoznaczna identyfikacja użytkownika sieci poprzez pozyskiwane dane.

Czy nowe przepisy będą zgodne z prawem Unii Europejskiej?

Oczywiście nie. Dziennik Gazeta Prawna podaje nawet, że rząd ma tego pełną świadomość. Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) sam o tym napisał. W swojej opinii do projektu nowych regulacji stwierdził, że wprowadzenie tych przepisów zwiększy niezgodność przepisów polskich z prawem UE.

Najwyraźniej to nie jest w stanie powstrzymać autorów nowego prawa.

 Źródło: telepolis.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...

EPIX – bieżące zmiany w punkcie wymiany

Gdyby nie EPIX, rynek telekomunikacyjny w Polsce wyglądałby dziś inaczej. To właśnie dzięki trzem...

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...