TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Senat USA wprowadza zakaz kupowania sprzętu Huawei. Troska o bezpieczeństwo narodowe

W Stanach Zjednoczonych Senat przyjął ustawę o bezpieczeństwie sprzętu telekomunikacyjnego, która wprowadza zakaz kupowania przez firmy telekomunikacyjne sprzętu produkowanego przez chińskie koncerny, takie jak Huawei i ZTE. Teraz jedynie podpis prezydenta USA Donalda Trumpa i nowe prawo wejdzie w życie.

Wszystko jednak wskazuje, że prezydent złoży podpis pod tą ustawą, ponieważ przedstawiciele Białego Domu wyrazili poparcie dla legislacji oraz funduszu, którym ma zarządzać Federalna Komisja Łączności (FCC).

Ustawa “Secure and Trusted Telecommunications Networks Act” zawiera również projekt utworzenia funduszu w wysokości miliarda dolarów, który ma pomóc dostawcom usług łączności spoza terenów miejskich wymienić sprzęt produkowany przez chińskie firmy na nowy, zatwierdzony przez amerykańską administrację.

Senator Roger Wicker powiedział, że “sprzęt telekomunikacyjny produkowany przez określonych zagranicznych adwersarzy stwarza znaczące ryzyko dla naszego bezpieczeństwa narodowego, dobrej kondycji gospodarczej, a także przyszłości prymatu USA w zakresie rozwoju zaawansowanych technologii bezprzewodowych”.

Najwięcej wątpliwości Amerykanie mają wobec produktów firmy Huawei. Administracja prezydenta Trumpa uważa, że sprzęt produkowany przez tę firmę może stwarzać zagrożenie szpiegowskie.

W ubiegłym roku koncern został wpisany na tzw. czarną listę amerykańskiego ministerstwa handlu, na której znajdują się podmioty objęte zakazem kupowania amerykańskich podzespołów i technologii.

W ten sposób zablokowano chińskiemu potentatowi oferowania np. oprogramowania Google’a na nowych smartfonach.

Źródło: PAP

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...