TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Rzeczpospolita Cyfrowa

W latach 2016 – 2019 polski rząd obiecywał przeprowadzenie akcji „100 Mega na 100-lecie”, czyli dostarczenie szybkiego internetu dla wszystkich uczniów w szkołach. Można dyskutować, czy program zakończył się sukcesem, jednakże nie sposób nie zgodzić się, że sytuacja na świecie wymaga od nas cyfryzacji wszystkich dziedzin życia.

Zapewnienie dostępu do szybkiego internetu było jednym z głównych tematów w publicznej debacie minionych lat. Ówczesny minister cyfryzacji Marek Zagórski porównywał cyfryzację Polski – w tym lekcje programowania dla dzieci – do nauki pływania. – Najpierw musimy wybudować basen, potem napełnić go wodą, a dopiero wtedy można uczyć dzieci pływać.

Cyfrowa reforma w szkołach została zatem obiecana. Ze strony niepodlegla.gov.pl dowiedzieliśmy się, że Ogólnopolska Sieć Edukacyjna będzie siecią telekomunikacyjną łączącą jednostki oświatowe, zapewniając im darmowy dostęp do usług i zasobów cyfrowych.

Szybki internet w szkole i w domu

W 2017 roku 20 proc. szkół miało dostęp do Internetu o szybkości 100 Mb/s (według portalu demagog.pl, który podpiera się rządową analizą), a plany zakładały podłączenie do sieci szkół w 19,5 tys. lokalizacji. Obecnie około 87 proc. placówek edukacyjnych jest podpiętych do OSE, w ramach której za darmo korzystają z internetu o przepustowości 100 Mb/s.

Później, podczas pandemii, okazało się, że szybki internet jest niezbędny zarówno w szkołach, jak i w domach. Był moment, gdy nawet platformy streamingowe zmniejszały jakość dostępnych materiałów wideo, aby poradzić sobie z obciążeniami na łączach. W 2022 roku nie wyobrażamy już sobie świata bez internetu. Polacy w sieci pracują, uczą się, robią zakupy, doświadczają rozrywki oraz nawiązują relacje społeczne. Dostęp do internetu w Polsce ma 92,4 proc. gospodarstw domowych.

Średnia prędkość internetu domowego w Polsce osiągnęła wartość 100 Mb/s dopiero w I kwartale 2022 roku. Warto zaznaczyć, że podczas badania zaobserwowano dużą rozpiętość wyników nawet wśród operatorów na czele stawki. Pomiary wykazały wartości od 30 do 194 Mb/s. Potwierdzono, że światłowód FTTH jest najszybszą technologią dostępu do internetu w Polsce – średnia prędkość pobierania wyniosła 212,5 Mb/s.

Zerknijmy jeszcze na liczbę usług dostępu do internetu szerokopasmowego, którą podał Główny Urząd Statystyczny w raporcie „Telekomunikacja w 2021 roku”:

Raport GUS – “Telekomunikacja 2021”

Skomplikowane losy cyfryzacji w Polsce

Budowa infrastruktury siecowej w Polsce przez lata naznaczona była różnymi przeszkodami. Dziwi też podejście rządzących do Ministerstwa Cyfryzacji, gdyż resort zniesiono w październiku 2020 r., a dotychczasowi pracownicy zostali włączeni do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Obecnie funkcję ministra cyfryzacji pełni premier Mateusz Morawiecki. Temat jednak rzadko jest przez polityka podejmowany, chociaż warto przypomnieć jego wypowiedź podczas ceremonii otwarcia 16. szczytu cyfrowego ONZ – Internet Governance Forum: – Stajemy się dziś wszyscy członkami wielkiej społeczności internetowej, która może stanowić wielki impuls do rozwoju, ale może być też pułapką.

Morawiecki odniósł się przede wszystkim do cyberzagrożeń, ale od ministra cyfryzacji oczekiwałbym więcej, zwłaszcza w sferze rozwoju cyfrowej przestrzeni kraju. Trwający obecnie kryzys finansowy również nie nastraja optymistycznie, a przecieki z rządu sugerują, że finanse państwa są w opłakanym stanie. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której przestajemy rozwijać infrastrukturę sieciową – byłby to dla Polski ogromny cios.

Patriotyzm to nie tylko wystawianie krajowi laurek. Czasem trzeba głośno mówić, że coś należy w państwie poprawić, a w skrajnych przypadkach wręcz uderzyć pięścią w stół. Chociaż operatorzy włożyli tytaniczną pracę w modernizację swoich sieci, to Polska mogłaby zrobić w sferze cyfrowej jeszcze dużo więcej. Nie czekajmy na program „200 Mb/s na 200 lat niepodległości”, działajmy już teraz. Będzie to oznaczało przeznaczenie jeszcze większych środków na cyfryzację, ale to inwestycja, która szybko się zwróci. Może pora odblokować pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy? Polska tego potrzebuje.

Źródła:

  • wyborcza.pl
  • gov.pl
  • speedtest.pl
Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...