Rzecznik MŚP wnioskuje do Premiera łagodzenie obostrzeń dla przedsiębiorców po 18 stycznia i realizację planu zapowiadanego w listopadzie

68

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz zwrócił się z wnioskiem do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego o rozważenie dalszych decyzji podejmowanych w związku z COVID-19. Przede wszystkim o rozważenie konsekwencji  gospodarczych dotyczących działalności przedsiębiorstw.

Według Abramowicza po 18 stycznia 2021 rząd powinien wrócić do realizacji zapowiadanego w listopadzie planu powrotu do normalności. W piśmie do Premiera Rzecznik MŚP zwraca uwagę na niepokój przedsiębiorców związany z zapowiadanym opóźnieniem etapu stabilizacji i łagodzenia obostrzeń. Obecnie pojawiają się informacje o utrzymaniu blokady części branż do końca stycznia, chociaż nawet ta data nie jest pewna jako ostateczna.

Zdaniem Adama Abramowskiego jeśli tak się stanie, wiele firm sektora MŚP tego zamknięcia nie przetrwa. Przedsiębiorstwa przestaną istnieć, a właściciele zbankrutują. Także osoby zatrudnione w tych firmach stracą pracę. Dodatkowym problemem jest przeciąganie w czasie wypłacania rekompensat zamkniętym firmom. To jeszcze bardziej utrudnia sytuację oczekujących na ponowne otwarcie branż.

Rzecznik zwrócił też uwagę na element, który powoduje wzrastającą frustrację i poczucie niesprawiedliwości w środowisku. Jest to spowodowane dyrektywnym ograniczaniem działalności niektórych branż przy zachowaniu pełnej aktywności pozostałych. Jako przykład podał duże zakłady pracy i place budowy, gdzie codziennie pracują, spotykają się i przebywają setki ludzi. W tym samym czasie zamykane są firmy sektora MŚP, w których zachowanie zasad bezpieczeństwa związanych z COVID-19 jest łatwiejsze.

Dlatego Rzecznik MŚP apeluje do Premiera Morawieckiego o powrót do pierwotnego planu ponownych otwarć

– Powinniśmy powrócić do przedstawionego przez Pana Premiera w listopadzie planu powrotu do normalności, zwłaszcza że nazwał go Pan wtedy planem optymalnym, i wierzymy , że skoro został on przedstawiony opinii publicznej to był opracowany przez ludzi odpowiedzialnych i znających się na rzeczy. – mówi Adam Abramowski. Wniosek został złożony 11 stycznia 2021 roku.

Pełna treść pisma:https://rzecznikmsp.gov.pl/wp-content/uploads/2021/01/Pismo-Rzecznika-MSP-do-Premiera-z-11-stycznia-2020-r.-ws.-planu-powrotu-do-normalnosci-gospodarczej.pdf

Źródło: rzecznikmsp.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here