Rynek startupów w Polsce ma się dobrze. Covid-19 mu niestraszny

fot. Pixabay

Polski Fundusz Rozwoju opublikował raport na temat rynku venture capital. Okazuje się, że mimo pandemii rynek finansowania młodych, innowacyjnych spółek w naszym kraju ma się całkiem dobrze. W III kwartale 2020 r. przez polski rynek venture capital przepłynęło 707 mln zł, a to znaczy, że kryzys związany z pandemią nie zaszkodził dynamicznemu rozwojowi finansowania startupów w Polsce.

Wśród transakcji szczególnie wyróżnia się 331 mln zł pozyskane przez polsko-fiński ICEYE w rundzie C, który specjalizuje się w satelitarnych zobrazowaniach radarowych (tzw. technologia SAR).

– Rynek VC rośnie, a dane dotyczące podmiotów oraz wartości transakcji świadczą, że postępuje jego dalsza profesjonalizacja. W III kwartale, niezależnie od ICEYE, odnotowaliśmy kilkanaście ciekawych transakcji, w tym m.in. kolejną inwestycję funduszu z portfela PFR NCBR CVC – Icos III – wskazuje Przemysław Kurczewski, zastępca dyrektora w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Prawie 100 mln zł zainwestowano w Uncapped – powstałą dwa lata temu spółkę, która specjalizuje się w finansowaniu innych startupów, ale bez dzielenia się udziałami (nieoprocentowana pożyczka ze stałą opłatą od przyszłych zarobków), 57 mln zł zasiliło konto firmy z branży sztucznej inteligencji Cosmose AI, a 40 mln zł do Infermedica. Ten ostatni to startup z niezwykle popularnej obecnie branży telemedycznej.

Jak tłumaczy Przemysław Kurczewski, niezmiennie pod względem liczby transakcji dominują te z programu BRIdge Alfa (46 z 88). – Odpowiadają relatywnie niedużej 12-proc. wartości rynku w III kwartale br., ale to wciąż dwa razy więcej niż wartość transakcji z udziałem kapitału polskiego, prywatnego – podkreśla.

45 proc. zainwestowanych w III kwartale środków to kapitał publiczno-prywatny, a udział międzynarodowych funduszy w transakcjach wyniósł aż 65 proc. Jednocześnie, jak wynika z danych PFR, 71 z 88 transakcji bazowało na kapitale publiczno-prywatnym, 75 transakcji było przeprowadzonych przez polskie zespoły. 14 z 88 transakcji to inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures. W przedostatnim kwartale 2020 r. zapewniły one 18 proc. kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw.

Źródło: Polski Fundusz Rozwoju