KPRM we współpracy z Instytutem Łączności – Państwowym Instytutem Badawczym w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa Działanie 3.4 będzie prowadzić projekt „Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa”. Jego głównym celem jest wyjaśnienie czym jest technologia 5G oraz rozwianie wątpliwości i obaw z nią związanych.
24 lutego została podpisana umowa na dofinansowanie projektu w ramach działania 3.4 Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa z Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Projekt potrwa do listopada 2023 r, a jego założeniem jest edukacja społeczna dotycząca nowoczesnych technologii.
Pierwsza tura szkoleń ma ruszyć jeszcze przed wakacjami, a skierowana będzie do samorządowców. Swoim zakresem obejmą kwestie związane z procesem inwestycyjnym stacji bazowych, ale też wiedzę na temat tego, jak rozmawiać z mieszkańcami.
Przewidziane są także szkolenia dla dziennikarzy mediów lokalnych oraz ogólnopolskich, by lepiej potrafili przedstawiać zagadnienia związane z telekomunikacją i polem elektromagnetycznym.
Inną częścią projektu jest przygotowanie podręcznika wspomagającego naukę fizyki w szkołach podstawowych. Ma on poszerzyć wiedzę najmłodszych w obszarze działania sieci telefonii komórkowej. Jednak najważniejszym zagadnieniem poruszanym w ramach projektu ma być technologia mobilna piątej generacji. Na ten temat pojawia się wiele mitów i półprawd oraz fake newsów o szkodliwości 5G dla ludzi i środowiska. Rośnie sceptyczne nastawienie Polek i Polaków do tej technologii i obawy w obliczu rozwoju infrastruktury sieci komórkowej. Widać to w międzynarodowych badaniach.
Czytaj tutaj:
Także w badaniu firmy Deloitte Polska plasuje siew czołówce sceptyków. 11 proc. badanych uznaje, że 5G niesie ze sobą zdecydowane ryzyko dla zdrowia, a 14 proc. uznaje to ryzyko za prawdopodobne.
Najlepszym sposobem walki z niewiedzą jest szeroki program poszerzania świadomości w tym temacie. Polacy sami starają się dowiedzieć czegoś więcej o technologii 5G szukając informacji w internecie, na co wskazuje badanie Prolifics Group. 130 tysięcy zapytań dotyczących technologii miesięcznie plasuje nas na drugim miejscu na świecie (przed nami są tylko Stany Zjednoczone). Jednak głównie są to zapytania związane ze szkodliwością technologii – 20 tys. w miesiącu. Projekt rządowy ma wyjść naprzeciw tym potrzebom i dostarczyć odpowiedniej wiedzy. We współpracy z ekspertami, przy wykorzystaniu badań będzie próbował przekonać sceptyków i nieprzekonanych do technologii 5G.
Źródło: www.gov.pl