TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Ruch wzrasta, mali i średni operatorzy dają radę

Wzrost aktywności użytkowników internetu w ciągu ostatnich dni, a zwłaszcza weekendu, odczuwają wszyscy operatorzy w Polsce. W niektórych sieciach mobilnych i stacjonarnych spadła w związku z tym prędkość transmisji danych. Mali i średni operatorzy telekomunikacyjni radzą sobie jak dotąd bez zakłóceń.

Znaczący wzrost ruchu w sieci jest oczywiście efektem pandemii koronawirusa i związanego z nią pozostawania w domu. Zdalna praca, telekonferencje, internetowa aktywność młodzieży, gry, filmy, darmowe audiobooki, wirtualne spacery po muzeach – wszystko to odbywa się po łączach, których przepustowość jest w naturalny sposób ograniczona.

– Ruch na naszym węźle jest zwiększony od 11 marca (premiera Medal of Honour), rósł aż do niedzieli, gdzie sięgnęliśmy historycznego rekordu EPIX: 1.7 Tbps – mówi Krzysztof Czuszek ze Stowarzyszenia e-Południe. – Poniedziałek już nie zaskakiwał. Łączny wzrost to około 15% w skali całego węzła, natomiast na niektórych usługach jest nawet pięciokrotny, nasze węzły posiadają jednak pokaźny (zawsze >2x a w newralgicznych miejscach nawet i 5x) zapas przepływności – dodaje.

Dane zebrane od innych małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych mówią o zwiększeniu transferu danych internetowych w granicach od 10 do 30 %. Jednocześnie okazuje się, że większość z nich była przygotowana do zwiększonej aktywności użytkowników.

– Odnotowaliśmy zwiększoną utylizację całości sieci o około 30%, z tym że ma to miejsce już od czwartku 12. marca i jest to stałe zwiększenie obciążenia – stwierdza Piotr Siwicki, wiceprezes krakowskiej spółki Connected. – Do dyspozycji naszych użytkowników mamy jednak jeszcze około 25% wolnych zasobów. Bardzo duży wzrost ruchu widoczny jest w serwisach streamingowych i społecznościowych (Netflix, YouTube, Facebook, Twitter oraz XXX).

Zwiększony ruch nie niepokoi także innych lokalnych operatorów. W większości przypadków wciąż nie wykorzystują oni pełni możliwości posiadanej sieci.

– Obsługujemy obecnie 1,1 Tbps ruchu w peaku. To maksymalna obecna wartość – mówi Michał Małyszko z BD EMEA Interconnection Team. – Platforma Equinix IX Warsaw (PLIX) została niedawno całkowicie przeniesiona na sprzęt Arista i mamy na niej zapas do ponad 13Tbps – zaznacza.

Łódzka spółka TPnets.com w ostatnich dniach odnotowała wzrost zagregowanych wskaźników o około 10%.

– Widać to zarówno na naszych firmowych wykresach, jak i zagregowanych dla operatorów w węźle IX.LODZ.PL. Na niektórych kierunkach jest nieco więcej (IXy, gdzie są różne CDN/cache/VoD), na innych mniej. Ogólnie to sporo mniejszy wzrost, niż w sieciach komórkowych – zaznacza Piotr Marciniak, prezes spółki. – Wynika to jak sądzę z dwóch elementów. Po pierwsze pakiety prędkości w sieciach stacjonarnych są dużo wyższe, więc profil dostępu do danych w sieci bardzo się nie zmienia, a po drugie wykorzystanie Internetu mobilnego wzrosło bardziej, bo jego codzienni użytkownicy stali się bardziej stacjonarni. Wzrosła liczba newsów wyszukiwanych z telefonów.

Problemy z jakimi obecnie spotykają się operatorzy nie są krytyczne i z reguły nie są też związane z pojemnością sieci. W tym momencie nie będą też praktycznie odczuwalne dla przeciętnego odbiorcy. Z czasem może ich jednak pojawić się więcej, zwłaszcza, że możemy się już spodziewać, iż dwa tygodnie kwarantanny nie zakończą pandemii.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...