TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Rozliczenie składki zdrowotnej – termin ostateczny

22 maja jest ostatecznym dniem, w którym przedsiębiorcy muszą złożyć roczne rozliczenie do ZUS. Mogą to zrobić elektronicznie, a w przypadku problemów z formularzem online – wydrukować i złożyć w tradycyjnej formie papierowej.

Przedsiębiorcy na skali, liniowym PIT oraz ryczałcie muszą złożyć deklarację z rocznym rozliczeniem składki zdrowotnej. Ostatnim dniem na dopełnienie formalności jest 22 maja. Chociaż istnieje możliwość składania deklaracji w formie elektronicznej, to niektórzy mają z tym problem. Wtedy pozostaje wersja papierowa dokumentów.

– Niestety, wiele osób ma problemy z wysyłką deklaracji. Podczas jej wypełniania w ZUS-owskim programie Płatnik często okazuje się, że dane w systemie nie zgadzają się z tym, co wyliczył przedsiębiorca. Niektórych danych nie ma w nim w ogóle. Powoduje to, że Płatnik nie chce przepuszczać deklaracji, wskazując, że są w nich błędy krytyczne – wyjaśnia Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w InFakt.

Problem ze złożeniem deklaracji online

Co zrobić w sytuacji, w której zaistnieje taki lub inny problem przy wypełnianiu deklaracji drogą elektroniczną? Zawsze możliwe jest wydrukowania dokumentów i wypełnienie ich ręcznie, a następnie dostarczenie do urzędu.

– Jeśli program Płatnik nie chce przepuścić deklaracji, można ją też wydrukować i po prostu zanieść do najbliższego oddziału ZUS. Po wprowadzeniu danych do systemu przez urzędnika z reguły okazuje się, że wszystko jest w porządku. I całkiem możliwe, że w poniedziałek 22 maja wiele osób będzie chciało skorzystać z tej możliwości i przed urzędami ustawią się kilometrowe kolejki – mówi Piotr Juszczyk.

Papierową deklarację może jednak złożyć jedynie przedsiębiorca rozliczający składki za siebie lub zgłaszający do ubezpieczeń nie więcej niż pięć osób. Co mają zrobić pozostali?

 – Z przepisów wynika, że ZUS może upoważnić przedsiębiorcę do złożenia papierowej deklaracji w uzasadnionych przypadkach. Niewątpliwie takim uzasadnionym przypadkiem są problemy techniczne w programie Płatnik – mówi Jacek Leśniewski, doradca podatkowy w kancelarii Alo-2.

Wyjaśnia, że w przypadku wysłania papierowego formularza wraz z wnioskiem o wyrażenie zgody na taką formę deklaracji nie powinno być problemów i ZUS powinien taka formę złożenia deklaracji zaakceptować. Wynika to z art. 47a ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Roczne rozliczenie ZUS

Roczne rozliczenie należy sporządzić w deklaracjach ZUS DRA w przypadku działalności jednoosobowej lub RCA, gdy przedsiębiorca opłaca także składki za inne osoby. Są to tez same deklaracje, w których wykazywana jest składka zdrowotna za kwiecień. Dodana została do nich część o rozliczeniu rocznym.

Przedsiębiorcy na skali lub liniowym PIT muszą w niej wpisać dochód z działalności gospodarczej za 2022 r. W założeniu pokrywa się on z dochodem wykazanym w zeznaniu podatkowym. Jednak w przypadku przedsiębiorców korzystających z ulgi dla seniorów czy będących rodzicami co najmniej czwórki dzieci te kwoty będą inne.

Dochód jest podstawą wymiaru składki zdrowotnej. Jej najniższy wymiar to jednocześnie niż 36 120 zł. W przypadku skali składka wynosi 9 proc. Przy liniowym PIT jest to 4,9 proc.

Jeżeli z wyliczenia wyszło, że roczna składka jest wyższa niż składki miesięczne, należy – także do 22 maja – dopłacić różnice. W przypadku składki niższej przedsiębiorca otrzyma zwrot nadpłaty.

Źródło: rp.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...