Rozejrzyj się i żyj – stworzona przez uczniów aplikacja, która może uratować życie

20

Wypadki na przejścia dla pieszych nadal są bardzo częste. Niestety maja one również tragiczne skutki. W tych miejscach każdy użytkownik drogi powinien zachować szczególną ostrożność. Policja do kierowców apeluje o zmniejszenie prędkości przed przejściami, a do pieszych o odrywanie wzroku od ekranu telefonu przed przechodzeniem przez jezdnię. Teraz ma w tym także pomóc aplikacja „Rozejrzyj się i żyj”.

Aplikację stworzyli uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół nr 6 Jastrzębiu-Zdroju. Szukali oni sposobu na poprawę bezpieczeństwa na przejścia dla pieszych. „Rozejrzyj się i żyj” ma informować użytkownika o tym, że zbliżył się na ulicy. Jednocześnie na ekranie wyświetli się hasło będące jej nazwą. Będzie temu towarzyszyć komunikat dźwiękowy oraz wibracje.

Aplikacja działa w tle i wykrywa wyposażone w specjalny czujnik przejście. Wtedy wydaje ostrzeżenie. Na razie funkcjonowanie jest w fazie testów. W specjalne czujniki, które współpracują z aplikacją zostało wyposażonych jedynie 5 przejść dla pieszych w Żorach. Jednak jeśli  ten sposób ostrzegania się sprawdzi mógłby działać na szerszą skalę.

Pomysł już został nagrodzony Grand Prix w kategorii Młody Wynalazca na Międzynarodowych Targach Wynalazków I Innowacji INTARG w Katowicach w 2019 r. Uczniowie otrzymali za niego także Złoty Medal Wynalazczości na Międzynarodowym Salonie Wynalazków i Innowacyjnych Technologii ARCHIMEDES w Moskwie w 2020 r. Przyniósł im też kilka innych wyróżnień i nagród.

Policja śląska zauważa, że to proste rozwiązanie, które może przynieść spore korzyści. A każdy pomysł, który może zmniejszyć liczbę ofiar na drogach jest warty przetestowania.

Źródło: https://www.dobreprogramy.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here