Rosjanie stworzyli fałszywą „Fundację Zełenskiego” i jej witrynę

21

Rosjanie prowadzą kampanie mającą na celu zdyskredytowanie prezydenta Ukrainy. W tym celu powołali fałszywą fundację imienia Zełenskiego. Swoje działania wymierzają w kraje Europy Zachodniej, głównie w Niemcy.

Stworzenie przez Rosję fałszywej „Fundacji Zełenskiego” w celu zdyskredytowania ukraińskiego prezydenta zostało wykryte przez Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. Fundacja i przypisana do niej witryna nie istnieją w żadnych zasobach prezydenta Zełenskiego, informacji o nich nie ma również w kancelarii prezydenckiej.

Witryna skierowana była głównie do Niemców, dlatego też przygotowano ją w języku niemieckim (https://zestiftung.com). Pojawia się na niej też zwrot „Unser Führer”, którego nie używają niemieccy native speakerzy w stosunku do żadnego przywódcy państwowego. Chociażby po tym można się zorientować, że to element związany z rosyjską narracją o „nazistowskiej” Ukrainie.

Na fałszywej stronie pojawia się komunikat zachęcający do inwestowania w projekt.

Fundacja Wojskowa Prezydenta Ukrainy, znana również jako Fundacja Zełenskiego, przedstawia unikalny program finansowania oporu przeciwko hordom rosyjskich barbarzyńców – można tam przeczytać.

Jest to prawdopodobnie próba defraudacji pieniędzy pod pozorem wsparcia dla Ukrainy. Projekt wzorowany jest na piramidach finansowych. Filmy zamieszczone na stronie nie są związane z działalnością charytatywną, a przypominają plany marketingowe ze wskaźnikami właśnie piramidy finansowej. W sekcji Media über uns” („Media o nas”) znajdują się nieklikalne linki do newsów.

Chociaż całość budzi wątpliwości to możliwe, że ktoś dał się na to nabrać. Dlatego nawet w momentach emocjonalnych i w chwilach poruszenia i chęci pomocy Ukrainie należy być ostrożnym wobec tego, co znajdujemy na ten temat w internecie. Także gdy poszukujemy sposobu na udzielenie wsparcia.

Źródło: dobreprogramy.pl