TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Rosja gotowa na odłączenie się od globalnego internetu i przejście na RuNet

W Rosji pojawiają się informacje o gotowości projektu RuNet, czyli odłączenia od globalnego internetu. Nieoficjalnie mówi się, że przyspieszenie działań wywołała sytuacja w kraju. Chodzi o protesty związane z aresztowaniem Aleksieja Nawalnego i rekcje po filmie dotyczącym pałacu Putina.

RuNet jest w gotowości operacyjnej od 1 lutego. O wejściu w życie ustawy o rosyjskim segmencie internetu poinformował Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Rosji. I chociaż komentuje, że nie będzie to zadanie łatwe, to jednak prace nad projektem przyspieszyły. W ciągu ostatniego roku prowadzone były testy, które wykazywały skuteczność blokowania zewnętrznego ruchu sieciowego.

Przygotowania do przejścia na RuNet rozpoczęto 1 listopada 2019 roku. Wtedy weszła w życie ustawa o “suwerennym runecie”. Zobowiązywała operatorów sieci do instalowania narzędzi filtrujących ruch i ograniczających dostęp do niektórych treści internetowych. Pod koniec 2020 roku ustawę zezwalającą Roskomnadzor na blokowanie lub spowalnianie zagranicznych zasobów sieciowych uznawanych za szkodliwe – podpisał Władimir Putin. Roskomnadzor wymuszał też na mediach społecznościowych ukrywanie treści, które nawoływały do strajków.

Dmitrij Miedwiediew twierdzi, że decyzja o wprowadzeniu RuNetu związana jest z polityką Stanów Zjednoczonych. Były prezydent w rozmowie z rosyjską agencją Interfax wspominał o “kluczowych prawach kontrolnych do internetu”, które mogą spowodować odcięcie się Rosji od globalnego internetu. Informował też o gotowości do odłączenia od systemu płatności SWIFT.

Źródło: https://www.dobreprogramy.pl/

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...