TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Robot da Vinci operuje we Wrocławiu

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu odbyły się pierwsze operacje z wykorzystaniem robota da Vinci najnowszej generacji. Zoperowano mężczyzn z rakiem prostaty, a w kolejce czekają kolejni. Operacje odbędą się w Uniwersyteckim Centrum Chirurgii Robotycznej.

To już drugi robot da Vinci, który pojawił się we Wrocławiu. Od 2010 r. robot  jest na wyposażeniu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy u. Kamieńskiego i wykorzystywany jest przez specjalistów tamtejszej placówki. Wcześniej NFZ nie płacił za operacje z wykorzystaniem robota, dlatego przeprowadzany były tylko wtedy, gdy udało się zgromadzić odpowiednie fundusze.

W ubiegłym roku pojawiły się zmiany w przepisach i od 1 kwietnia 2022 r. można przeprowadzać operacje raka gruczołu krokowego (prostaty) w ramach umowy z NFZ. Takie operacje będą przeprowadzane w Uniwersyteckie Centrum Chirurgii Robotycznej w szpitalu przy ul. Borowskiej.

–  Dla Wrocławian i mieszkańców naszego regionu to ważny moment, bo to właśnie z myślą o nich utworzyliśmy Uniwersyteckie Centrum Chirurgii Robotycznej. Bardzo się cieszę, że możemy w naszym szpitalu wdrożyć najnowszą technikę operacji prostatektomii radykalnej w asyście systemu robotycznego da Vinci – mówi dr hab. Bartosz Małkiewicz, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Chirurgii Robotycznej i Kliniki Urologii Małoinwazyjnej i Robotycznej USK we Wrocławiu.

Da Vinci już operuje

6 lipca 2023 r. przeprowadzono tam pierwsze operacje z wykorzystaniem robota da Vinci. Pacjentami było dwóch mężczyzn w wieku powyżej 40 lat i 72 lat. W przypadku obu zabiegów nie doszło do żadnych komplikacji.

– Robot da Vinci to narzędzie w rękach chirurga. Jestem nim zachwycony. Główną zaletą operacji z zastosowaniem robota jest wysoka precyzja, jakiej nie można uzyskać przy żadnej innej technice. Widzimy pole operacyjne w trzech wymiarach i w 16-krotnym powiększeniu – wyjaśnia  prof. Tomasz Szydełko, szef Uniwersyteckiego Centrum Urologii USK.

Operacje pacjentów z rakiem prostaty w szpitalu przy ul. Borowskiej będą odbywać się codziennie. Oznacza to nawet kilkaset operacji rocznie z użyciem robota da Vinci.

Robot da Vinci ułatwia pracę

Dzięki eliminacji przez robota da Vinci takich niedoskonałości jak drżenie rąk czy ograniczony zakres ruchu nadgarstka możliwe jest niezwykle dokładne wykonywanie każdego cięcia. Sprawia to, że zabieg jest mniej inwazyjny, a to skraca czas rekonwalescencji pacjenta.

– Urologia przeszła ogromną rewolucję. Najpierw, lata temu, operowaliśmy metodą otwartą i to było jak jazda maluchem. Potem zaczęliśmy operować laparoskopowo i to było jak przesiadka do super nowoczesnego samochodu wyścigowego. Teraz, dzięki robotowi, wsiedliśmy do rakiety i odlatujemy w kosmos, jeśli chodzi o jakość chirurgii, jaką oferujemy naszym pacjentom – przekonuje prof. dr hab. Marcin Słojewski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Profesor towarzyszył lekarzom podczas pierwszych robotycznych operacji w  Uniwersyteckim Centrum Chirurgii Robotycznej we Wrocławiu. Szpital w Szczecinie był jednym z pierwszych w Polsce, które przy operacjach wykorzystywały robota da Vinci.

Źródło: gaetawroclawska.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze