TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Rendin – wynajem mieszkań w aplikacji

Estoński start-up Rendin umożliwia lokatorom wynajem mieszkań bez kaucji. Właściciele mają dzięki niemu gwarancje bezpieczeństwa. Cała procedura odbywa się online. Teraz ten prosty sposób na wynajmowanie mieszkań dostępny jest także w Polsce.

– Platforma łączy wynajmujących ze zweryfikowanymi lokatorami. Umożliwia im podpisanie umowy online. Najemca nie musi z góry wpłacać kaucji, a wynajmujący może liczyć na zabezpieczenie w wysokości do czterokrotności miesięcznego czynszu – wyjaśniają przedstawiciele start-upu.

Estoński start-up postanowił uprościć procedury wynajmu mieszkań zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo transakcji.

Działamy we wszystkich sferach związanych z najmem, bo jest on procesem złożonym, nie da się go poprawić, rozwiązując tylko jeden problem. Robimy więc wszystko: prześwietlenie klienta, oferujemy najlepszy sposób zawarcia umowy, a potem rozwiązujemy problemy klientów już w trakcie jej trwania. Jesteśmy firmą technologiczną, ubezpieczeniową, agencją nieruchomości i kancelarią prawniczą – czytamy na stronie Rendin.

Mieszkania do wynajęcia bez kaucji

Rendin daje właścicielom gwarancje zabezpieczenia finansowego wynajmu. Platforma sama weryfikuje najemców. Pobiera też co miesiąc 2,5 proc. czynszu od najemcy (możliwe jest też pobieranie opłaty od właściciela i zależy to od porozumienia stron). Jeśli najemca przestaje płacić lub coś zniszczy, to uruchamia się gwarancje finansowe.

Rendin działa w Estonii od marca 2020 r. Teraz dostępny jest także w Polsce. W obu krajach zweryfikowano już ponad 9,5 tys. lokatorów. Ze wsparciem platformy podpisano też ponad 2,5 tys. umów.

Jak korzystać z Rendin?

Rendin dla wynajmującego

– Wystarczy, że zarejestrują się [red. właściciele] w serwisie i dodadzą ofertę swojej nieruchomość wraz z warunkami umowy – wyjaśniają twórcy Rendin.

Osoba, która posiada mieszkanie, które chce wynająć, przede wszystkim  powinna dodać do Rendin swoją nieruchomość. Wpisać adres czy liczbę pokoi. Właściwie tak samo, jak tworzy się ogłoszenie o mieszkaniu na wynajem na wielu stronach ku temu przeznaczonych.

Następnie w ramach działań na Rendin można dodać do umowę znalezionego najemcę. Weryfikacja takiej osoby odbywa się w systemie Rendin. Po zweryfikowaniu najemcy można go dodać od umowy, która zamieszczona jest w aplikacji.

W umowie należy wypełnić wymagane pola i można również dopisać swoje warunki, jeśli uznaje się je za potrzebne. Po podpisaniu umowy tworzy się akt przekazania. Powinien zawierać aktualne zdjęcia mieszkania, stany liczników i inne informacje dotyczące nieruchomości.

Rendin dla najemcy

–  Z kolei lokator tworzy swój profil i uzupełnia dane. Rendin sprawdza m.in. historię kredytową najemcy, weryfikuje jego dochody. Po weryfikacji może on wynająć mieszkanie bez kaucji – opisują proces twórcy Rendin.

Osoba, która chciałaby wynająć mieszkanie powinna przede wszystkim stworzyć swój profil wpisując odpowiednie dane. Następnie korzystając z wyszukiwarki może już szukać odpowiedniego mieszkania, w którym chce zamieszkać. Podobne poszukiwania  jak na platformie można prowadzić także na stworzonej przez Rendin grupie na Facebooku.

Po znalezieniu odpowiedniego mieszkania trzeba zgłosić chęć najmu właścicielowi. Wtedy on przeprowadza weryfikacje potencjalnego najemcy i jeśli ten przejdzie ją pomyślnie, zostaje zaakceptowanym kandydatem.

Wtedy otrzymuje od właściciela wypełnioną umowę online. Może – a właściwie powinien – przeczytać ją dokładnie przed podpisaniem.

Cały proces odbywa się w aplikacji mobilnej lub na stronie rendin.pl. To tam ma miejsce weryfikacja oraz podpisanie umowy.

Co jeszcze na stronie Rendin?

Na stronie Rendin oprócz wyjaśnienia działania i całej procedury związanej z wynajmem mieszkań, znajdują się także informacje związane z rynkiem mieszkań. Można tam znaleźć artykuły o rozliczaniu czynszu i opłat administracyjnych w najmie, praktyczne wskazówki mówiące o formalnościach związanych z najmem czy sposoby na wycenę zniszczeń w wynajmowanym mieszkaniu. Chcący wynająć swoje mieszkanie dowiedzą się także, jak zrobić to w przypadku obcokrajowca lub w jaki sposób i o ile można podnosić czynsz w związku z wciąż rosnącą inflacją.

Źródło: rp.pl, rendin.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...