TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Regulacje UE kontra fake newsy w dobie kryzysu

Unijny komisarz ds. Sprawiedliwości Didier Reynders powiedział w ubiegłym tygodniu, że Parlament Europejski i Rada powinny współpracować z Komisją Europejską, aby jak najlepiej wdrożyć potencjalne ograniczenia prawne dotyczące fake newsów w Internecie. W kontekście obecnego wybuchu epidemii kwestia zarządzania dezinformacją w Internecie przez władze stała się bardziej istotna.

Belgijski komisarz dodał, że z uwagi na fakt, iż władza wykonawcza współpracuje jedynie z ograniczoną liczbą platform, starając się zapanować nad rozpowszechnianiem fałszywych wiadomości w czasie kryzysu, nie było możliwości na skuteczne zarządzanie tym problemem.

27 marca wiceprzewodnicząca Komisji ds. Wartości i przejrzystości Věra Jourová spotkała się z przedstawicielami platform technologicznych: Facebook, Twitter, Google, Microsoft, Mozilla i stowarzyszeniem EDiMA. Jourová została zapewniona, że platformy zaczęły aktywnie promować informacje na temat koronawirusa pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zobowiązano się również do ograniczenia promowania oraz usunięcia niedozwolonych lub szkodliwych treści.

Do sieci wyciekł projekt dokumentu Rady UE w sprawie kształtowania cyfrowej przyszłości Europy, w którym zwraca się uwagę na znaczenie ustanowienia ram dla ograniczeń niektórych szkodliwych treści internetowych.

W dokumencie stwierdzono, że obecna prezydencja „zdecydowanie podkreśla potrzebę jasnych i zharmonizowanych zasad i obowiązków oraz odpowiedzialności za usługi cyfrowe”, podkreślając jednocześnie potrzebę „skutecznych działań przeciwko nielegalnej działalności i kontentu online” oraz ochrony praw podstawowych.

Źródło: euractiv.com

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...