Region Google Cloud Warszawa jest 9. lokalizacją infrastruktury przetwarzania danych Google w Europie. Ruszy już 14 kwietnia 2021 r. Dedykowany jest klientom z Polski oraz innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
Inwestycja Google w infrastrukturę techniczną w Europie od 2007 roku wyniosła ponad 15 mld euro. Warszawa jest już dziewiątą lokalizacją Google Cloud. Powstaną tu trzy strefy dostępowe z pełną infrastrukturą IT Google. Ma to chronić przed zakłóceniami w świadczeniu usług platformy. W tym celu Google wynajęło odpowiednią powierzchnię. Nie budowało przestrzeni samodzielnie.
Pełen katalog usług z Google Cloud dostępnych w ramach Google Cloud Warszawa to m.in. Compute Engine, App Engine, Google Kubernetes Engine, Cloud Bigtable, Cloud Spanner i BigQuery. Oferować swoje usługi w modelu SaaS będą mogli także partnerzy je świadczący.
Wspólna inicjatywa Operator Chmury Krajowej (OCHK) i Google Cloud została ogłoszona we wrześniu 2019 roku. Przewidywana umowa współpracy ma trwać co najmniej 10 lat.
– Partnerstwo OChK i Google to kolejny ważny krok na drodze, którą wytyczyliśmy niespełna rok temu, ogłaszając powołanie Operatora Chmury Krajowej. Cel pozostaje bez zmian – cyfryzacja polskiej gospodarki i zdynamizowanie jej wzrostu. Teraz polskie firmy zyskają dodatkowe, wyrafinowane narzędzia do jego realizacji. Chmura Krajowa to doskonała platforma do efektywnej współpracy przedsiębiorstw, dostawców technologii i właścicieli rozwiązań biznesowych – powiedział w czasie podpisywania umowy we wrześniu 2019 roku Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego.
Do tej pory centra danych Google Cloud najbliżej naszego kraju znajdowały się w Finlandii i Niemczech. Powstanie nowego regionu to szansa dla klientów z Polski i innych państw Europy Środkowo-Wschodniej na dostęp do infrastruktury zapewniającej szybki czas reakcji i wysoką wydajność pracy w chmurze oraz przetwarzania danych.
– Polski Fundusz Rozwoju jest zainteresowany projektami inwestycyjnymi, które wspierają rozwój nowoczesnych branż i przedsiębiorstw. Inwestycja w Operatora Chmury Krajowej idealnie wpisuje się w strategię PFR, jako istotny element digitalizacji kraju. Cieszy nas, że Operator Chmury Krajowej, którego jesteśmy akcjonariuszem, pozyskał do współpracy partnera – globalnego lidera tej technologii. Jestem przekonany, że ta współpraca wpłynie także pozytywnie na rozwój polskiego rynku IT i przyciągnie do niego najlepszych specjalistów – przekonuje Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Nowe regiony Google Cloud oprócz Warszawy powstają także w Seulu, Jakarcie, Salt Lake City i Las Vegas.
Źródło: itwiz.pl, twitter.com/GoogleCloud_PL
Obrazy: twitter.com/GoogleCloud_PL