1 lipca wspólne oświadczenie o chęci współpracy przy tworzeniu międzynarodowego opodatkowania wydało 130 krajów. W tym Polska. Dotyczy to także opodatkowania tzw. „gigantów cyfrowych”.
Oświadczenie jest efektem prac na forum Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Odbywały się w ramach projektu przeciwko erozji podstawy opodatkowania i transferu zysku 2.0. To tzw. projekt BEPS 2.0. Strona polska brała w pracach udział od początku.
Porozumienie jest ważną informacją także dla firm działających w Polsce. Wspólne zasady globalnego opodatkowania oraz mechanizmy gwarantujące ulgi podatkowe to istotne kwestie dla tych, którzy chcą inwestować w Polsce.
Prace dzielą się na filary. Pierwszy z nich związany jest z opodatkowaniem największych korporacji, które czerpią korzyści z globalizacji, postępującej cyfryzacji i uniemożliwiają realną konkurencję na mniejszą skalę. Takie przedsiębiorstwa będą charakteryzowane z uwagi na przychody – 20 mld euro oraz rentowność -10 proc.
Te, które spełnią kryteria, będą musiały częściowo realokować swój zysk rezydualny, czyli tzw. zysk „nadmiarowy”. Będzie się to odbywać do krajów, w których sprzedają towary czy usługi.
Zgodnie z drugim filarem będzie obowiązywał minimalny globalny podatek w wysokości co najmniej 15 proc. efektywnej stawki. Będzie to miało zastosowanie do firm międzynarodowych osiągających globalne, skonsolidowane przychody w wysokości co najmniej 750 mln EUR.
To sposób na walkę z tzw. rajami podatkowymi. Celem jest utrudnienie wyprowadzania dochodu nieopodatkowanego tam, gdzie stosowana jest nieuczciwa konkurencja podatkowa. Dzięki nowemu mechanizmowi przedsiębiorstwa, które opodatkowane są poniżej ustalonej na 15 proc. stawki, będą obciążane podatkiem wyrównawczym.
Jednocześnie mechanizm nie może uderzać w firmy, które prowadzą rzeczywistą działalność gospodarczą. Dlatego uzupełniony jest przez tzw. wyłączenie dla rzeczywistej działalności gospodarczej (substance- based carve-out).
– Dzięki silnie przez nas wspieranemu wyłączeniu dla rzeczywistej działalności, każda firma, która realnie funkcjonuje w Polsce – prowadzi produkcję, świadczy usługi i zatrudnia pracowników – nie zapłaci wyższego podatku. Wyłączenie to zabezpiecza dalsze działanie ulg wspierających inwestowanie w Polsce, np. ulgę B+R, IP-Box czy Polską Strefę Inwestycji. Dzięki ich zastosowaniu będziemy jeszcze szybciej zmniejszać dystans pomiędzy Polską a krajami zachodu Europy – wyjaśnia wiceminister Jan Sarnowski.
Porozumienie z 1 lipca to zakończenie pierwszego etapu prac. Mają one potrwać do października 2021.
Źródło: gov.pl