TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Raport z rezultatów wdrażania Programu Otwierania Danych Publicznych

Pojawił się „Raport nt. rezultatów wdrażania Programu Otwierania Danych Publicznych w 2020 r.” Przygotowano go na podstawie danych od pełnomocników do spraw otwartości danych z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ministerstw, Głównego Urzędu Statystycznego oraz Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. To już piąty raport z realizacji Programu. Podsumowuje on też działania w latach 2016-2020.

Z danych zamieszonych w raporcie wynika, że:
– o 30% wzrosła liczba pobrań zasobów   –  (ze 130 369 do 170 263),

– o 29% wzrosła liczba zasobów  – (z 14 594 do 18 932),

– o 8% wzrosła liczba podmiotów posiadających konto dostawcy danych na portalu  (ze 128 do 139).


Działania Polski w tym zakresie są też zauważane na arenie międzynarodowej.

– W rankingu Open Data Maturity in Europe 2020, sporządzonym na zlecenie Komisji Europejskiej, Polska zajęła 6. miejsce. Dzięki temu awansowi zostaliśmy włączeni do grona liderów wśród państw otwierających dane – tzw. grupy „trend setters” – mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.

Główne wnioski z raportu dotyczące 2020 roku to:
– rozwinięcie i wsparcie sieci współpracy pełnomocników ds. otwartości  danych,
– koordynacja otwierania danych poprzez prace Zespołu zadaniowego do spraw Programu otwierania danych publicznych,
– zakończenie projektu projektu „Otwarte dane – dostęp, standard, edukacja” oraz kontynuacja realizację projektu „Otwarte dane plus”,
– publikacje nowych wersji standardów otwartości danych uwzględniające uwagi i propozycje złożone w procesie ich ewaluacji,
– rozbudowa portal dane.gov.pl
– kontynuacja prac Laboratorium Otwartych Danych świadczącego wsparcie dla dostawców danych;

Ponadto na bieżąco monitorowane były dane udostępniane w portalu dane.gov.pl i opracowany harmonogram udostępniania danych na 2020 rok.

Rozpoczęto realizację kursów na temat otwierania i wykorzystywania danych publicznych w ramach Akademii Otwartych Danych i zorganizowano pierwszą międzynarodową konferencję poświęconą tematyce otwartych danych – „The Future is Data. Przyszłość to dane”. Uzupełnieniem były działania promujące otwieranie danych.

– Po wejściu w życie nowych przepisów jeszcze więcej danych będzie mogło zostać wykorzystane do prowadzenia analiz, badań lub na potrzeby rozwiązań sztucznej inteligencji, w tym także dla biznesu i przemysłu, czy też modelowania kryzysowego. Projekt, nad którym obecnie pracuje już parlament, dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej w zakresie otwartych danych i ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego  – zapewnia minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.

Pełna treść raportu do pobrania ze strony:https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/program-otwierania-danych-publicznych–raport-z-rezultatow-wdrazania

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze