TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Raport o stanie rynku telekomunikacyjnego w 2021 r.

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował Raport o stanie rynku telekomunikacyjnego w 2021 r. Znajdują się w nim odpowiedzi na pytania o wartość rynku telekomunikacyjnego w poszczególnych segmentach, popularność poszczególnych przepływności łączy, a także ilu abonentów korzysta z telefonii stacjonarnej, ilu z VoIP oraz jak wygląda rozwój rynku mobilnego.

Rynek telekomunikacyjny był w 2021 r. wart 40,8 mld zł. 66,6 proc. użytkowników korzysta obecnie z dostępu do internetu o przepływności minimum 100 Mb/s. Jednak ogólne dane dotyczące penetracji usługami internetu stacjonarnego pokazują, że jesteśmy na szarym końcu w tej kwestii w Unii Europejskiej, daleko poniżej europejskiej średniej.

Wzrastają przychody operatorów z internetu stacjonarnego. Zarówno mierzone w wartościach bezwzględnych, jak i w przypadku pojedynczego abonenta.
Jednak nadal koszty usług telekomunikacyjnych w Polsce są jednymi z najniższych w Europie.

Wciąż spada popularność tradycyjnej telefonii stacjonarnej. W roku 2021 korzystało z niej trochę ponad 2,7 mln osób.

Abonenci chętniej wybierają usługę VoIP. Stanowiła ona 49 proc. całości usług głosowych świadczonych w sieciach w 2021 r.

Penetracja usługami telefonii mobilnej jest na bardzo wysokim poziomie. W Polsce w 2021 r. było w użyciu 50,6 mln kart SIM.

To przekłada się też na wysoki poziom penetracji usługami internetu mobilnego w kraju. Tutaj możemy cieszyć się mianem przodowników. Chociaż może to wynikać ze słabego dostępu do internetu stacjonarnego, co w wielu częściach kraju  zmusza użytkowników do korzystania z internetu mobilnego nawet tam, gdzie nie ma on racji bytu.

Jeśli chodzi o telewizję, to liczba jej użytkowników pozostaje w ostatnich latach na stałym poziomie.

Natomiast płatne usługi telewizyjne odnotowały nieznaczny wzrost wartości do 6,7 mld zł przy jednoczesnym niewielkim spadku liczby użytkowników.

Chociaż wciąż najpopularniejszym dostępem do usług telewizyjnych jest dostęp satelitarny, to jego udział w rynku w ostatnim roku spadł do 49,5 proc.

W segmencie usług wiązanych bez zmian. Najpopularniejsze są pakiety dwóch usług. Najczęściej jest to zestawienie „telefonia ruchoma + internet ruchomy”.

W drugiej części raport UKE pokazuje rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej. O blisko 30 tys. w ciągu roku wzrosła liczba zainstalowanych własnych węzłów sieci telekomunikacyjnych. To wraz z inwestycjami realizowanymi przy wsparciu środków publicznych spowodowało wzrost sieci światłowodowych o 4 proc.

Koniec 2021 r. to 421 tys. km sieci optycznej w Polsce.

Pełen raport do pobrania ze strony UKE.

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...