W pierwszym w tym roku posiedzeniu Rady ds. Cyfryzacji uczestniczył minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Udział wzięli także dwaj wiceministrowie – Michał Gramatyka oraz Paweł Olszewski. Gawkowski przekonuje, że w Radzie powinny powstawać nowe idee i rozwiązania przekładające się na strategię cyfryzacji państwa oraz szybszy jej rozwój.
– Rada będzie miała szczególne miejsce jako organ doradczy Ministerstwa Cyfryzacji, nie zamierzamy radykalnie zmieniać jej formuły. Została powołana w 2023 r., ma swoją kadencję. Dołączyły do niej w tym roku trzy osoby, ale powinniśmy traktować te zmiany jak sztafetę, kontynuację wcześniejszych działań tego ciała doradczego – wyjaśnił Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji.
Zgodnie z deklaracjami ministra cyfryzacji są teraz trzy priorytety resortu na 2024 rok:
– projekt nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa,
– ustawa prawo komunikacji elektronicznej,
– implementacja w Polsce unijnego aktu o usługach cyfrowych (DSA).
– Wszystkie te ustawy będą szły trybem rządowym, będą szeroko konsultowane – podkreślił Gawkowski.
Ustawa prawo komunikacji elektronicznej znalazła się już w wykazie prac legislacyjnych rządu.
Pierwsze posiedzenie nowej Rady ds. Cyfryzacji
W trakcie tego posiedzenia Rady członkowie przestawili swoje zdanie na temat tego, w jakich obszarach powinni koncentrować swoją działalność. Pośród tematów pojawiły się:
– tematy kompetencji cyfrowych,
– tematy związane z infrastrukturą,
– tematy z obszaru cyberbezpieczeństwa i higieny cyfrowej.
Rada jest ciałem doradczym, które wspiera ministerstwo cyfryzacji i Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji. Ma za zadanie opiniowanie dokumentów strategicznych i innych związanych z cyfryzacją, łącznością i rozwojem społeczeństwa informacyjnego. Niedawno Rada przeszła zmiany i pojawiły się w niej nowe osoby.
Minister Gawkowski zapowiada, że w Radzie zasiądą samorządowcy. Jego zdaniem takiego głosu w tym gronie brakuje. Ponadto minister przekonuje, że celem jego działań jest dopuszczenie do głosu wszystkich tych, którym bliskie są kwestie cyfryzacji.
– Wsłuchujemy się w postulaty, stanowiska organizacji społecznych i biznesu, ale będziemy szukać złotego środka. Chcielibyśmy działać tak, aby obie strony znalazły swoje miejsce. Nie chcemy, żeby Rada była ciałem fasadowym, które wydaje uchwałę i nikt nie bierze pod uwagę efektów jej pracy – zapewnia minister cyfryzacji.
Źródło: gov.pl