TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Qualcomm kończy współpracę z Iridium

W mniej niż rok po głośnym ogłoszeniu na Consumer Electronics Show (CES), Qualcomm zakończył partnerstwo z firmą Iridium w dziedzinie technologii satelitarno-telefonicznej. Jak podaje Iridium, powodem był brak zainteresowania tą technologią ze strony producentów urządzeń.

W oświadczeniu, Iridium poinformowało, że współpraca zakończy się 3 grudnia, z inicjatywy Qualcomm. Po tym fakcie firma satelitarna będzie mogła bezpośrednio współpracować z innymi producentami chipów, twórcami systemów operacyjnych dla smartfonów oraz producentami urządzeń.

Qualcomm i Iridium nawiązali współpracę w okresie rosnącego zainteresowania bezpośrednią łącznością satelitarną z urządzeniami, a Apple zaprezentował tę funkcję we wrześniu 2022 roku. Firmy współpracowały nad integracją funkcji wiadomości satelitarnych i usług awaryjnych w platformy Snapdragon Qualcomm.

Iridium wytłumaczyło, że obie firmy odniosły sukces w rozwijaniu i demonstracji technologii, ale pomimo tego technicznego sukcesu, producenci smartfonów nie włączyli tej technologii do swoich urządzeń, co było powodem rozwiązania umowy przez Qualcomm.

Luke Pearce, starszy analityk z CCS Insight, zauważył, że ten ruch nie powinien być odbierany jako cios dla rynku satelitarno-telefonicznego. – To raczej jasne przyznanie, że droga oparta na standardach 3GPP NTN będzie preferowana przez większość, a istniejąca konstelacja LEO Iridium oparta na własnej technologii okazała się jej słabością.

Matt Desch, dyrektor generalny Iridium, również pozostał optymistycznie nastawiony do perspektyw technologii bezpośredniej komunikacji z urządzeniami, stwierdzając, że chociaż jest rozczarowany tym, że współpraca nie przyniosła natychmiastowych efektów, wierzy, że kierunek branży jest jasny i zmierza ku zwiększonej łączności satelitarnej w urządzeniach konsumenckich:

– Pod wodzą Apple, operatorzy sieci komórkowych i producenci urządzeń nadal planują z czasem zapewnić swoim klientom rozszerzony zasięg i nowe funkcje oparte na satelitach, a nasze globalne pokrycie i pewność regulacyjna sprawiają, że jesteśmy dobrze przygotowani do bycia kluczowym graczem na tym wschodzącym rynku. Doświadczenia użytkownika będą kluczowe dla ich sukcesu, a my udowodniliśmy, że możemy zapewnić niezawodną, globalną funkcjonalność użytkownikom mobilnym.

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze