TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Q&A z ministrem cyfryzacji. Relacja ze spotkania z Januszem Cieszyńskim

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński na platformie LinkedIn odpowiedział na pytania uczestników webinaru. Ze spotkania dowiedzieliśmy się o dotychczasowych osiągnięciach Ministerstwa Cyfryzacji, o obecnych działaniach urzędu oraz o planach resortu na przyszłość.

Przez pierwszą część spotkania minister mówił o czterech, najważniejszych dla niego jako szefa działu, obszarach: e-usługach, telekomunikacji, cyberprzestrzeni oraz o projekcie zakupu laptopów dla uczniów szkół.

Sztandarowym projektem Ministerstwa Cyfryzacji jest mObywatel. Zdaniem ministra konieczna jest synergia usług publicznych, którą gwarantuje właśnie ten projekt. Obecnie wydano już 3 mln e-dowodów osobistych (średnio 170 tys. tygodniowo). Wkrótce mObywatel ma otrzymać nowe funkcjonalności, wśród nich będę przede wszystkim rozwiązania interaktywne. W najbliższym czasie będzie można sprawdzić m.in. historię pojazdu. Docelowo zdaniem ministra co najmniej połowa Polaków będzie używała aplikacji. Później Janusz Cieszyński jeszcze dodał, że docelowo kod źródłowy mObywatela będzie dostępny dla zainteresowanych.

Minister uważa, że rynek telekomunikacyjny jest zadbany, a pomiary jakości sieci – wykonywane metodą drive through – wypadają obiecująco (minister wspomniał, że operator Plus odstaje od reszty). Administracja zamierza skupić się na walce z cyfrowym wykluczeniem, gdyż obecny odsetek jest zbyt duży. Bez inwestycji ze środków publicznych nie będzie szansy, aby poprawić zasięg stacjonarny i mobilny. Ministerstwo dogląda projektów inwestycyjnych KPO i FERC – należy spodziewać się rund dogrywkowych.

Obszar cyberprzestrzeni jest obecnie kluczowy. Minister zwraca uwagę na wzmocnienie struktur państwowych w ramach cyberprzestrzeni, a także walka z przestępcami online. Dla NASK-u zostanie zrealizowany projekt doinwestowania zespołu CERT, który zajmuje się reagowaniem na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo. Ministerstwo Cyfryzacji będzie też realizowało kampanie zwiększające świadomość obywateli w sieci oraz włączanie przedstawicieli świata biznesu oraz technologii w działania zwiększania bezpieczeństwa w wirtualnym świecie. Zmian mogą spodziewać się też firmy świadczące usługi przewozowe realizowane przy pomocy aplikacji.

Janusz Cieszyński przyznał, że nie wszystkie polskie szkoły są przygotowane na korzystanie w pełni z interaktywnych metod nauczania. Minister przekazał jednak, że cyfrowe rozwiązania w edukacji to kluczowe zadanie do realizacji, by Polska stała się konkurencyjna na światowym rynku. Z cyfryzacją należy oswajać już od najmłodszych lat. Walka z wykluczeniem cyfrowym jest niezwykle ważna. Ministerstwo pilotażuje kilka programów, które mają na celu zwiększanie kompetencji technologicznych. Wysoki procent młodych ludzi wchodzących na rynek pracy powinien być gotowy, aby funkcjonować w świecie cyfrowych kompetencji. Brak jest niestety programów dla seniorów.

Następnie nadszedł odpowiedzi na pytania zadane przez uczestników. Minister zapytany o termin wdrożenia Europejskiego kodeksu łączności elektronicznej (EKŁE) przyznał, że administracja początkowo próbowała rozwiązać zbyt wiele problemów naraz – stąd kłopot z implementacją wspomnianych przepisów. Temat EKŁE jest zadaniem na następną kadencję.

Padło też pytanie związane z ofertami za 4 bloki pasma 5G z zakresu 3400-3800 MHz. Polityk odpowiedział, że w związku z przekazywaniem częstotliwości kwestia zastrzyku finansowego dla państwa nie jest najważniejsza. Ministerstwu zdecydowanie bardziej zależy na pokryciu powierzchni kraju zasięgiem o odpowiedniej jakości.

Likwidacja białych plam w dostępie do internetu traktowana jest priorytetowo. Minister chciałby, aby w ramach projektów infrastrukturalnych udało się podpisać umowy o świadczenie usług sieciowych na wszystkich przewidzianych obszarach. Polityk przyznał, że w poprzednich postępowaniach zdarzały się błędy, które skutkowały tym, że operatorom bardziej opłaca się wybudować nową sieć niż korzystać z tej już dostępnej.

Dostęp do danych medycznych powinni mieć wyłącznie pacjenci oraz ich lekarze. Nawiązując do sytuacji z problemem o bezpieczeństwo i zaufanie do przechowywania tych danych, należy uważać, aby nie zachwiać zaufania do e-zdrowia. Być może w przyszłości trzeba będzie wypracować protokoły przeglądania danych w systemie e-zdrowia.

Jeśli chodzi o e-doręczenia, to tutaj bardzo duże zmiany zostaną wprowadzone ustawą o e-administracji, niestety nie stanie się to w tej kadencji Parlamentu. Kluczowym aspektem ma być to, że e-doręczenia nie będą płatne.

EPUAP jest do zaorania – Szef Ministerstwa Cyfryzacji o ogólnopolskiej platformie teleinformatyczna służąca do komunikacji obywateli z jednostkami administracji publicznej wyraził się w dość dosadnych słowach. Obszar back-office jest w Polsce bardzo zacofany.

Będziemy też dążyć do większej transparentności cyfrowych usług publicznych – dodał minister.

Operatorzy telekomunikacyjni mogą porozmawiać na powyższy temat na ISP Forum.

Zobacz też:

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze