TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Pułapki białych obszarów NGA

Tylko do poniedziałku 23 listopada 2020 można zgłaszać plany inwestycyjne 2020-2023. Brak zgłoszenia? Cóż, w takim przypadku musisz liczyć się z tym, że na obszarze Twojej inwestycji może zostać wybudowana sieć przez beneficjenta kolejnej interwencji publicznej. 

Czym są białe obszary NGA? To punkty adresowe budynków, w których nie występuje infrastruktura telekomunikacyjna umożliwiająca świadczenie usług dostępu do Internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s.

Jest to kwestia niezwykle ważna dla małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych, by mogli zabezpieczyć swoje najbliższe obszary przed wejściem operatorów korporacyjnych. 

W jaki sposób tworzona jest owa lista NGA? Sporządza się ją na podstawie:

  • danych przekazanych w ramach inwentaryzacji Prezesa UKE w 2020 r.,
  • konsultacji społecznych obszarów białych NGA,
  • informacji o projektach realizowanych w ramach konkursów na dofinansowanie projektów w ramach I osi priorytetowej PO PC.

Utworzona lista jest ostateczna! Tu pojawia się haczyk, gdyż po jej opracowaniu nie będą przyjmowane zgłoszenia dotyczące istniejącej lub planowanej do wybudowania infrastruktury.

Ważne jest, by zgłosić wszystkie punkty adresowe, które mają być objąć zasięgiem inwestycji, jej technologię, szacowaną wartość, a także planowany harmonogram jej realizacji. W konsultacjach można zgłosić również zakończone inwestycje, które nie zostały sprawozdane w ramach inwentaryzacji prezesa UKE za 2019 rok, czyli inwestycje, które rozpoczęły się lub zakończyły się już w 2020 roku.

Uważacie, że to sporo wytycznych? Zajrzyjcie do dokumentu „Zasady konsultacji społecznych obszarów białych NGA” – tam jest tego więcej! Dodam, że podstawę prawną przeprowadzanych konsultacji stanowi art. 52 ust. 3 rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu. Bez ściągi się nie obejdzie.

Pamiętajcie: konsultacje potrwają do 23 listopada 2020 roku. Więcej o procedurze zgłaszania planów inwestycyjnych dowiecie się z tego wpisu na ISPortal. Na stronie gov.pl przygotowano też listę najczęstszych błędów, które popełniają zgłaszający.

Kontrowersje może budzić też fakt, iż konsultacje dotyczą okresu inwestycyjnego aż do 2023 roku. Wszak obecny – pandemiczny – czas nie zawsze sprzyja planowaniu i rozwijaniu infrastruktury. Na plus przemawia fakt, że telekomunikacja okazała się branżą niezbędną podczas lockdownu, wspomogła znacząco gospodarkę i umożliwiła milionom Polaków pracę zdalną.

Potrzebujemy długofalowego planowania i pewnych strategii działania. Ważny, by były one możliwe do spełnienia przez wszystkich uczestników rynku: od dużych graczy po najmniejszych przedsiębiorców. W środowisku podnoszą się również głosy, iż wkraczamy do świata rządzonego (i rozgrywanego) przez papierologię. Chyba jest w tym trochę racji.

Źródła:

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...