TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Mniejsze przychody z płatnej telewizji

W roku 2016 globalne przychody wyniosły 199 mld dol. i było to szczytowe osiągnięcia sektora. W 2022 roku było to już 151 mld dol., a badanie Global Pay TV Forecasts firmy Digital TV Research wskazuje, że do 2028 r. nadal będą spadać i osiągną 125 mld dol.

Zgodnie z przewidywaniami w ciągu pięciu lat przychody wszystkich dostawców płatnej telewizji spadną o 26 mld dolarów. Największe straty przewidywane są w cyfrowych sieciach kablowych, bo wynoszące aż 13 mld dol. 12 mld dol. mają stracić platformy satelitarne, a analogowa telewizja kablowa miliard dolarów. Na stałym poziome utrzymać ma się IPTV.

– Przychody z płatnej telewizji w USA osiągnęły szczyt na poziomie 101 miliardów dolarów w 2011 roku. Jego całkowita wartość spadnie z 65 miliardów dolarów w 2022 roku do 46 miliardów dolarów w 2028 roku. Do 2028 roku Stany Zjednoczone będą odpowiadać za 37 proc. globalnych przychodów, co oznacza spadek z 43 proc. w 2022 roku – analizuje sytuację Simon Murray, główny analityk w Digital TV Research.

To w Stanach Zjednoczonych najbardziej upowszechniły się serwisy streamingowe takie jak Netflix, Amazon Prime Video, Disney+, HBO Max. Są tam też najwyższe opłaty za usługi płatnej telewizji. Dodatkowo problem piractwa IPTV.

W efekcie ostatnie lata to strata milionów abonentów. Ale badanie Digital TV Research nie dotyczy jedynie USA. Spadki będą pojawiać się w 71 krajach ze 138 objętych prognozą.

Spadek przychodów z płatnej telewizji w Europie

Także w Europie przychody z płatnej telewizji będą spadać. Do 2028 roku w Europie Zachodniej mają spaść o prawie 5 mld dol. Pośród prognozowanych krajów jedynie Malta i jej sieci kablowe mają utrzymać obecną sytuację.

Tylko w Wielkiej Brytanii i Francji spadek przychodów ma wynieść miliard dolarów. Przychody z satelitarnych platform cyfrowych spadną o prawie 3 mld dol. z 9,720 mld dol. obecnie do 6,615 mld dol. w 2028 r. Będzie to spowodowane głównie odpływem abonentów w kierunku IPTV czy streamingu.

W przypadku naziemnej telewizji cyfrowej i jej płatnych pakietów przychody spadną do 310 mln dolarów w 2028 (z 531 mld dol. obecnie). Również cyfrowe sieci kablowe odnotują spadek z 7,881 mld dol. do 7,059 mld dol.

Szacuje się, że do 2028 r. analogowa telewizja kablowe przestanie istnieć.

Digital TV Research przewiduje, że do 2028 roku platformy cyfrowe i sieci kablowe w naszej części Europy stracą 2,093 mln abonentów. Trend widoczny jest w platformach cyfrowych. Orange Polska w 2022 r. zmniejszył swoją bazę abonencką o 40 tys. klientów. W przypadku Polsat Box strata wyniosła 113 tys. abonentów indywidualnych.

Jaka przyszłość czeka IPTV?

W przypadku IPTV przewidywania nie są jednoznaczne. Chociaż te usługi może odnotować spadek przychodów na istniejących rynkach z 7,955 mld dol.  do 7,704 mld dol., to operatorzy w ogólnym rozliczeniu nie powinni stracić. Wynika to z inwestowania w krajach rozwijających się. Tam usługa zyskuje nowych abonentów. Przykładem może być Canal+ w Afryce.

Źródło: wirtualnemedia.pl



Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...