TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Przez wakacje w Polsce zwalnia Internet

Portal Wirtualne Media informuje o wynikach testów platformy Speed Test dotyczących prędkości internetu w polskich miejscowościach turystycznych. W lipcu i sierpniu w nadmorskich miastach Internet działa dwukrotnie wolniej, a rekord padł we Władysławowie – tam internet mobilny działa prawie 6 razy wolnej.

Badanie przeprowadzono na podstawie wyników użytkowników aplikacji mobilnych SpeedTest.pl w okresie maj-październik 2019 w wybranych miejscowościach z trzech regionów turystycznych w Polsce: 

  • Mazury wraz z Warmią i Suwalszczyzną,
  • wybrzeże Morza Bałtyckiego,
  • góry.

Wyniki objęły wszystkich operatorów mobilnych, 3G i LTE: prędkości na Mazurach w sezonie spadły o 17 proc. (do 21 Mb/s), w górach o 24 proc. (do 19 Mb/s), a nad morzem o 49 proc. (do 17 Mb/s) – średnia prędkość dla całej Polski w sezonie to 25 Mb/s. W Warszawie sieci komórkowe „przyśpieszyły” o 14% – jest to charakterystyczne dla większości dużych miast w Polsce.

Analizując otrzymane dane pod kątem poszczególnych miejscowości zaobserwowano, że rekordowe spadki wystąpiły we Władysławowie – o 82% (z 57 Mb/s do 10,2 Mb/s), Łebie – o 73% (z 37,5 Mb/s do 10,1 Mb/s), Rowach – o 59%. (z 39 Mb/s do 15,8 Mb/s) czy Ustroniu Morskim – o 56% (z 28 Mb/s do 11,6 Mb/s). W Zakopanem spadek wyniósł 39% – z 25 Mb/s do blisko 15,4 Mb/s.

źródło: speedtest.pl

Na podstawie badania można stwierdzić, że w sezonie wakacyjnym mogą zdarzać się sytuacje, gdy korzystanie z sieci będzie dla użytkowników niekomfortowe.

Źródło: speedtest.pl / wirtualnemedia.pl

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...