TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Przełom w chipach prosto z Finlandii

Firma Flow Computing z Finlandii zaprojektowała jednostki przetwarzania równoległego, zwane PPU. Ma to być sposób na przełom w chipach. Dzięki PPU będzie można stworzyć super procesowy. Rozwój działań wspiera rząd Finlandii.

PPU to z angielskiego Parallel Processing Units. Właśnie takie jednostki zaprojektowała młoda firma z Finlandii – Flow Computing. Sama firma określa to osiągnięcie „świętym Graalem” wydajności w dziedzinie procesorów. W sierpniu tego roku ma przeprowadzić pokaz możliwości swoich produktów.

Technologia ma zwiększyć szybkość działania dowolnego procesora dzięki przetwarzaniu równoległemu. Skalowalna ma być na większość urządzeń, architektur i oprogramowania.

Rząd Finlandii wspiera projekt

Start-up Flow Computing korzysta z finansowania rządu. Te środki oraz ok. 4,3 mln dol. od funduszy venture capital z krajów nordyckich firma przeznaczy na rozwój własności intelektualnej i jednostek PPU. Jako jednostka zależna fińskiego państwowego instytutu badawczego VTT chce zapoczątkować erę procesorów 2.0.

Zdaniem Flow Computing to procesory stały się obecnie najsłabszym ogniwem nowoczesnej architektury komputerów. PPU ma stanowić przełom. Pozwoli starszym i przyszłym procesorom pokonać bariery wydajnościowe. Umożliwi to bardziej efektywne synchronizowanie przetwarzanych zadań.

Nowe rozwiązanie poprawi wydajność chipów

Przetwarzanie równoległe pozwoli ukrywać opóźnienia. Zminimalizuje to ilość marnowanych cykli zegara w procesorze. PPU jako jednostka wspomagająca sprawi, że procesory będą przełączać się między zadaniami znacznie szybciej niż obecnie.

Firma przygotowała kilka wersji PPU dostosowanych do różnych urządzeń. 16-rdzeniowy chip ma być idealny dla urządzeń mobilnych, a 64-rdzeniowy dla komputerów PC. Wersje 256-rdzeniowe mają zasilić serwery.

PPU działa jednak poprzez zintegrowanie chipa z matrycą procesora. Będzie to wymagać ingerencji w sprzęt. Często po prostu nowego sprzętu. Użytkownicy nie będą bowiem mogli samodzielnie modyfikować procesorów.

Dlatego jeśli dostawcy sprzętu zdecydują się na wykorzystanie PPU, będzie to od nich wymagało dostosowania się do nowej technologii. Pierwsze wyposażone w ten układ urządzenia mogą pojawić się za kilka lat.

Źródło: businessinsider.com.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze