TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Prokuratura bada zakup Pegasusa

Administracja zakupiła Pegasusa –  izraelski system szpiegowski, który może być wykorzystywany do śledzenia dziennikarzy, działaczom na rzecz ochrony praw człowieka, a także przeciętnych obywateli. Oprogramowanie wykorzystano do działań przeciwko dziennikarzom śledczym i jednemu działaczowi. Teraz prokuratura zbada, czy transakcja i wykorzystanie oprogramowania było legalna.

Specjaliści Citizen Lab na początku tego miesiąca ujawnili, że Pegasus został wykorzystany przeciwko dwóm dziennikarzom śledczym. Zajmowali się oni korupcją w Meksyku. Ofiarą tych działań padł także jeden działacz na rzecz ochrony praw człowieka.

Cała sprawa z Pegasusem w Meksyku jest tym dziwniejsza, że prezydent Andrés Manuel López Obrador deklarował, że takie oprogramowanie nie będzie wykorzystywane do walki z opozycja i mediami. Rzeczywistość pokazuje jednak, ze deklaracje to jedno, a czyny coś zupełnie innego.

Meksykańska prokuratura zbada sprawę zakupu przez poprzednią administrację izraelskiego oprogramowania szpiegowskiego. Przyjrzy się też sposobom jego wykorzystania.  Licencje na Pegasusa Meksyk zakupił za 23 mln dolarów i prokuratura sprawdzi także, czy odbyło się to zgodnie z wymaganiami procedury przetargowej.

Przecieki mówią o dostarczeniu do organów sądowych dowodów na nielegalną sprzedaż przez NSO Group oprogramowania meksykańskim władzom. Chociaż sama firma utrzymuje, że oferuje swój system wyłącznie organom ścigania i agencjom rządowym, po akceptacji rządu izraelskiego. W przypadku wykrycia nadużyć ma rozwiązywać umowy z klientami.

Meksykańska afera z Pegasusem przypomina o tym, że podobne sytuacje mają miejsce także w Europie. Inwigilacja dziennikarzy, opozycyjnych polityków, prokuratorów, adwokatów czy urzędników przy użyciu oprogramowania szpiegowskiego to przypadki znane z Węgier, Hiszpanii czy Polski.

W Parlamencie Europejskim utworzono komisję śledczą. Poza stałymi obradami z udziałem poszkodowanych, ekspertów i przedstawicieli rządów, odbywa ona delegacje do państw, w których wykryto nadużycia.

Źródło: cyberdefence24.pl

Czytaj także:

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze