TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Prezydent podpisał SIDUSIS

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Pozwoli to wdrożyć bezpłatną bazę danych o dostępności szerokopasmowego internetu. Urzędy dzięki temu otrzymają też pieniądze na wyznaczanie koordynatorów szerokopasmowych.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy już w lipcu tego roku. W połowie września nowelizację przegłosował sejm. Teraz podpisał ją także prezydent, co oznacza, że po ogłoszeniu ustawy wejdzie ona w życie. Wyjątek stanowić mają zapisy dotyczące zamieszczania w SIDUSIS informacji o punktach adresowych, które wejdą w życie dopiero 1 czerwca 2023 r.

Według rządu nowelizacja ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych jest elementem reformy w Komponencie C1.1. Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w zakresie rozwoju infrastruktury sieciowej. Ma ona pomóc w upowszechnieniu dostępu do szybkiego internetu.

W uzasadnieniu czytamy, że w związku z brakiem bezpłatnej bazy danych o dostępności szerokopasmowego internetu trudniej jest obywatelom dowiedzieć się, czy mogą skorzystać z wybudowanych sieci szerokopasmowych. Nie wiedzą również z kim skontaktować się w razie chęci podpisania umowy czy kiedy dane usługi będą dostępne w okolicy.

Natomiast przedsiębiorcom telekomunikacyjnym brakuje wiedzy o pustostanach. W takich miejscach na pewno nie znajdą odbiorców usług i inwestowaniu czasu i pieniędzy w doprowadzenia podłączeń do nich jest bezcelowe.

W nowelizacji przewidziane są również środki na wdrożenie i utrzymanie publicznego, nieodpłatnego Systemu Informacyjnego o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego (SIDUSIS). Zawierać będzie informacje o możliwych lub planowanych usługach, a także umożliwiać zgłaszanie potrzeb na usługi bezprzewodowej i przewodowej transmisji danych czy wyszukiwanie dostawców realizujących takie usługi. Dostawcy otrzymywaliby wtedy automatyczne powiadomienie o istnieniu takiego zapotrzebowania. To właśnie w SIDUSIS mają pojawić się informacje o pustostanach.

Zgodnie z przyjętą nowelizacją do urzędów gmin zostaną przekazane środki na wyznaczanie tzw. koordynatorów szerokopasmowych. Mają oni usprawnić pracę i porozumienie między operatorami telekomunikacyjnymi a gminami.

Źródło: portalsamorzadowy.pl

Czytaj także:

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...