TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Projekt reformy abonamentowej przyjęty przez rząd

Kontrowersyjny projekt ustawy o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych został przyjęty przez Radę Ministrów. Zgodnie z nowymi przepisami operatorzy płatnej telewizji będą musieli przekazywać Poczcie Polskiej dane o swoich abonentach. Ta z kolei będzie pobierać prawie miesięcznie prawie 23 złote abonamentu RTV. Ustawa ma teraz trafić do Sejmu.
Pobieranie opłat od użytkowników płatnej telewizji rząd tłumaczy niskimi nakładami finansowymi na media publiczne. Przekazywane Poczcie Polskiej informacje miałyby być odpowiednio chronione zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Pozytywną stroną zmiany ma być łatwiejsza rejestracja odbiorników przez osoby, które korzystają z usług płatnej telewizji. Będą to bowiem mogły zrobić za pośrednictwem dostawcy usług. W tej sytuacji klient będzie musiał zostać poinformowany o obowiązku rejestracji odbiornika oraz uregulowaniu opłaty abonamentowej. Wspomnieć będzie też trzeba, że niektóre jego dane zostaną przekazane Poczcie Polskiej. Wszystkie dotychczasowe czynności będą nadal spoczywały na Poczcie Polskiej, a dostawca płatnej telewizji, jeśli zażyczy sobie tego klient, będzie tylko pośrednikiem w procedurze rejestracji odbiornika.
Osoby, które nie zarejestrują odbiornika (w żaden z możliwych sposobów) będą musiały dokonywać opłaty w wysokości trzydziestokrotności opłaty abonamentowej. Padła propozycja, aby nowelizacja ustawy weszła w życie miesiąc po tym, jak zostanie zgłoszona w Dzienniku Ustaw. Według danych GUS w 97 procent gospodarstw domowych (a jest ich w Polsce ponad 13 milionów) znajdują się odbiorniki telewizyjne. 66 procent korzysta z usług dostawców telewizji płatnej.
Jarosław Sellin, wiceminister kultury, przekonuje, że 23 złote miesięcznie to nie jest duże obciążenie, a na media publiczne muszą płacić wszyscy. Problem w tym, że ustawa nie obejmie solidarnie wszystkich, ponieważ ominie np. tych, którzy posiadają w swoich domach jedynie dekoder naziemnej telewizji cyfrowej. Projektowi ustawy zdecydowanie sprzeciwiają się operatorzy. Sellin dodał także, że ci operatorzy, którzy nie będą przekazywać Poczcie Polskiej stosownych danych, będą łamać prawo.
Źródło: www.media2.pl

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze