TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Projekt MdO w Raciborzu

Ostrog Net z Raciborza to lokalny operator telekomunikacyjny, który oferuje klientom usługi telewizyjne, internetowe i telefoniczne. Dzięki udziale w projekcie MdO podłączył do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej trzydzieści szkół, co przynosi firmie regularny i pewny dochód. Rozmawiamy z właścicielem firmy, Maciejem Musiołem.

Jaki są pańskie wrażenia ze współpracy z Projektem MdO?

Maciej Musioł: Bardzo pozytywne, szczególnie z samej realizacji podłączeń. Znacznym ułatwieniem dla nas było to, że większość spośród placówek, których dotyczyło zapytanie ofertowe była już w naszej sieci.

Czy to znaczy, że wyprzedziliście projekt Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej?

Maciej Musioł: Właściwie tak. Zaoferowaliśmy szkołom na naszym terenie łącza internetowe o prędkości 100/100 Mb za 100 zł miesięcznie. Większość skorzystała z tej oferty.

Jaki był początek waszej współpracy z MdO?

Maciej Musioł: Jesteśmy zrzeszeni w Krajowej Izbie Komunikacji Ethernetowej oraz iNecie, nie mieliśmy też problemu by zaufać spółce Projekt MdO. Odpowiedzieliśmy na zapytanie, było dla nas całkowicie jasne co mamy zrobić i pierwsze podłączenia zrealizowaliśmy jeszcze w 2020 roku.

Zapewne zaczęliście od placówek, które mieliście już w sieci. Ile ich było?

Maciej Musioł: To oczywiście było najprostsze, chociaż nie każda szkoła była gotowa na natychmiastowe podłączenie do OSE. Inny podwykonawca instalował przecież szafę i okablowanie. Spośród 30 szkół, które miały być podłączone około 20. mieliśmy już w zasięgu. Właściwie wszędzie wykonanie podłączenia przebiegło bezproblemowo.

Całkowie bezproblemowo?

Maciej Musioł: Miewaliśmy może drobne kłopoty z konfiguracją, szybko pomogli nam jednak koledzy, otrzymaliśmy też szereg podpowiedzi z EPIX. Był to także czas likwidacji gimnazjów, więc w SIIS nie zawsze pokrywał się adres z nazwą placówki, ale tak naprawdę nie było to nic wartego odnotowania. Kontakt z NASK także uważam za dobry.

Czy po podłączeniu do OSE szkoły zrezygnowały z wcześniejszych umów?

Maciej Musioł: Część z nich tak, jednak w większości szkół świadczymy obecnie podwójną usługę. Z OSE korzystają uczniowie, a z dodatkowego łącza administracja, sekretariat, nauczyciele, a czasem też zewnętrzne firmy monitorujące bezpieczeństwo w szkołach.

Z czego to wynika?

Maciej Musioł: Z bardzo wysokich poziomów zabezpieczeń. Na przykład wspomniane podłączenie OSE do zewnętrznego monitoringu (przekierowania portów) okazało się zbyt dużym wyzwaniem. Administracja i nauczyciele także sygnalizowali potrzebę swobodniejszego dostępu do sieci.

Szkoły te płacą więc tyle samo ile płaciły wcześniej?

Maciej Musioł: Tak, mają jednak dwa łącza, a więc zdecydowanie większy komfort pracy, a rządowy firewall zabezpiecza treści, do których dostęp mają uczniowie.

Czy przed MdO korzystaliście z dotacji unijnych?

Maciej Musioł: Tak. Korzystaliśmy z środków z projektu 8.4 do rozbudowy sieci na terenie naszego powiatu, ale nie dotyczyło to szkół. Obecnie budujemy sieć z własnych środków, podłączamy też bloki należące do okolicznych wspólnot mieszkaniowych i świadczymy usługi RBSA dla Orange.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...