Program Cyfrowa Gmina w ramach Polskiego Ładu

515
Polski Ład
Polski Ład

Marek Zagórski, sekretarz stanu w kancelarii premiera, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa zapewnia, że program Cyfrowa Gmina będzie jednym z pierwszych działań podejmowanych w ramach Polskiego Ładu.

– W ramach tych projektów, które są przewidziane w Polskim Ładzie, projekty związane z cyfryzacją będą jednymi z pierwszych, dlatego w ciągu już najbliższych kilku tygodni powinniśmy rozpocząć – a najpóźniej w ciągu dwóch, trzech miesięcy – prace nad programem Cyfrowa Gmina – powiedział Marek Zagórski

W ramach działań mają pojawić się pieniądze na różne działania w tym zakresie, także na zakup niezbędnego sprzętu.

– To będą środki adresowane dla samorządów po to, żeby podnieść jakość wyposażenia jeśli chodzi o urządzenia cyfrowe, o komputery, oprogramowanie i jakość usług elektronicznych oferowanych mieszkańcom. Przeznaczymy na to ok. 1 mld zł. Także w ramach tego programu będziemy chcieli wesprzeć inwestycje doraźne w takich miejscach, gdzie zasięg internetu, zasięg telefonii mobilnej jest bardzo słaby. Tutaj też przeznaczymy odrębną pulę środków” – mówił Zagórski na konferencji prasowej w Łomży.

Podkreślał on rolę cyfryzacji w rozwoju Polski. Wspominał też 40 mld zł, które mają być na cyfryzację przeznaczone w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Pozwoli to na kontynuację inwestycji w budowę infrastruktury telekomunikacyjnej, sieci światłowodowej, cyfryzację ochrony zdrowia.

– Duża część tych środków trafi do samorządów. Cyfrowa gmina, cyfrowy samorząd, to będą jedne z pierwszych działań jakie będą podejmowane w ramach tego programu – powiedział Zagórski.

Źródło: samorzad.pap.pl