TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Prezes Związku Cyfrowa Polska: Możemy być ambasadorem cyfryzacji w UE i budować ją jako cyfrową potęgę

Przebudowa gospodarki w duchu cyfrowym może sprawić, że Unia Europejska stanie się partnerem dla światowych potęg takich jak USA czy Chiny. „Państwa, które potrafią to zrobić, zbiorą największą premię” – powiedział PAP Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

Michał Kanownik uważa, że w dziedzinie gospodarki cyfrowej Grupa Wyszehradzka V4 wciąż nie wykorzystuje potencjału, który w niej drzemie. „Nadrabiamy kilkadziesiąt lat zaległości, jeśli chodzi o innowacyjność gospodarki, jednak z drugiej strony, jesteśmy tą częścią Europy, która może i po części stanie się unijnym sygnalistą w dziedzinie cyfryzacji” powiedział szef ZCP, dodając, że Polska może stać się ambasadorem cyfryzacji w UE.

„Z tym zamiarem powołaliśmy Digital V4, aby rządom Grupy Wyszehradzkiej pomagać i doradzać, w jaki sposób wykorzystywać potencjał gospodarki cyfrowej na forum UE” – wskazał ekspert. – „Państwa Grupy Wyszehradzkiej V4 działając razem są w stanie zdziałać cuda. Co pokazały ostatnie negocjacje dotyczące funduszy na szczycie w Brukseli” – dodał.

W jego ocenie teraz “mozolnie” budujemy kompetencje cyfrowe wśród obywateli Unii, szczególnie w nowej jej części, więc to stąd może płynąć sygnał, jak to robić najbardziej efektywnie.

“Nasz rząd próbuje to wykorzystać, składając aplikację o umieszczenie w Polsce Europejskiego Centrum Kompetencji w dziedzinie Cyberbezpieczeństwa, to jeden z elementów budowania tej pozycji w ramach Unii. (…) To powinien być także jeden z elementów działania zarówno V4, obok części kulturalnej i biznesowej, jak Inicjatywy Trójmorza. Mamy jako Polska bardzo dużo doświadczenia we wspieraniu rynku startupowego, co możemy zaszczepić w innych krajach, bo mamy potencjał, możliwości i pomysły” – dodał.

Stwierdził również, że jeśli mamy utrzymać jako Unia pozycję partnera dla światowych potęg, takich jak USA, czy Chiny, musimy postawić na przebudowę gospodarki “w duchu cyfrowym”, co – jak ocenił – widać dobitnie dziś, w realiach pandemii. „Dziś kraje, które potrafią przestawić gospodarkę na cyfrowe tory w czasach kryzysu, zbierają największą premię. A jeśli potrafimy stworzyć regionalny hub, jak Digital V4, dodatkowo wzmacniamy swoją pozycję przetargową w oczach partnerów” – ocenił.

Ekspert dodał, że wystosowany został  apel do władz Unii w imieniu Grupy Wyszehradzkiej, aby zwiększyć o 10 proc. budżet przeznaczony na digitalizację, bo tylko w ten sposób można urealnić  marzenie, jakim jest budowanie UE jako cyfrowej potęgi – dodał ekspert.

Źródło: PAP

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze