TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Prezes UKE zaprzecza plotkom!

Czy również słyszałeś o tych utrudnieniach? Prezes UKE wyjaśnia: w wyniku prowadzonej aukcji na częstotliwości z zakresu 800 MHz część obszaru Polski NIE zostanie pozbawiona dostępu do Internetu! Nie wierzcie też, że z tego powodu w niektórych miejscach w Polsce nie powstaną nowoczesne stacje radiowe! Prezes UKE wskazuje, że w wyniku aukcji przedsiębiorcy, którzy nabędą częstotliwości, zostaną zobowiązani do pokrycia zasięgiem sieci prawie 90 proc. gmin w Polsce.

Na stronie internetowej UKE możemy przeczytać, że dotyczy to wszystkich gmin w Polsce, w których zasięg sieci na chwilę ustalania wykazu był niższy aniżeli 80% terytorium gminy.Zobowiązania aukcyjne są więc bardzo rygorystycznie nakierowane na  pokrycie kraju siecią szybkiego Internetu, w szczególności na tych obszarach, gdzie dziś szybki Internet jest trudno dostępny.
Należy wskazać, że tryb sprzedaży częstotliwości – czy jest to przetarg, aukcja, czy konkurs – nie ma jakiegokolwiek znaczenia dla wskazanych powyżej zobowiązań pokryciowych. Jest to tylko tryb sprzedaży. W jednym i drugim przypadku Prezes UKE nakłada na podmioty biorące udział w aukcji zobowiązania pokryciowe/inwestycyjne, które są obligatoryjne. Zobowiązania te następnie stają się elementem decyzji rezerwacyjnej na rzecz konkretnego podmiotu. Skutkiem niewykonania takich decyzji może być nawet cofnięcie decyzji, czyli odebranie częstotliwości.
W historii sprzedaży częstotliwości w Polsce zawsze takie zobowiązania pokryciowe/inwestycyjne były przez Prezesa UKE nakładane. Ostatnim przykładem jest zeszłoroczny przetarg na częstotliwości z zakresu 1800 MHz, które wygrały spółki P4 oraz T-Mobile. Wówczas Prezes UKE zobowiązał zwycięzców do budowy minimum 3200 stacji bazowych per operator w terminie 24 miesięcy.
Zobowiązania te zostały już (przed czasem) praktycznie wykonane: na dzień 27 października 2014 r.:

  • P4 uzyskała 4093 pozwoleń radiowych na częstotliwość 1800 MHz przydzielone w ramach przedmiotowego przetargu,
  • T-Mobile uzyskała 3065 pozwoleń radiowych na częstotliwość 1800 MHz przydzielone w ramach przedmiotowego przetargu.

Odnosząc się do powyższych kwestii bardziej szczegółowo, wyjaśnić należy, że jako zobowiązanie aukcyjne pasma 800 MHz, wskazano pokrycie zasięgiem sieci nie później niż w ciągu:

1. 24 miesięcy od daty doręczenia rezerwacji od 83% do 89% ze wskazanych oddzielnie dla każdego bloku częstotliwości gmin o liczbie mieszkańców poniżej 30 tys. (kilka gmin pow. 30 tys.), na obszarze których obecne zasięgi sieci komórkowych oferujących usługi transmisji obejmują poniżej 80% powierzchni gminy. Łącznie takich gmin jest 1242 (dla każdego bloku średnio 248 gmin).

2. 36 miesięcy od daty doręczenia rezerwacji 90% ze wskazanych 1053 gmin o liczbie mieszkańców do 30 tys. mieszkańców.

3. 48 miesięcy od daty doręczenia rezerwacji 90% ze wskazanych 91 gmin o liczbie mieszkańców od 30 tys. do 50 tys.

Obszary nieobjęte zobowiązaniami pokryciowymi w bieżącym postępowaniu, to obszary dużych aglomeracji miejskich, gdzie szybki Internet jest dostępny w wyniku innych narzędzi, niż częstotliwość 800 MHz.
 
Źródło: UKE
Zdjęcie: weblog.infopraca.pl
 

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze