TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Prawie 2,8 mld zł na Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu rozwoju kompetencji cyfrowych. Budżet na ten program to aż 2 mld 789 mln zł. Wspieranie kompetencji cyfrowych zaczyna się już w szkole, ale na niej się nie kończy. Na co zostaną przeznaczone pieniądze z programu?

– Pamiętajmy, że już dziś jesteśmy liderem w szkoleniu i zatrudnianiu kobiet w IT. Celem programu, który będziemy realizować do 2030 r. jest podniesienie poziomu kompetencji cyfrowych w społeczeństwie, oraz rozwój edukacji cyfrowej – mówi Paweł Lewandowski, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Kompetencje cyfrowe to niezbędne umiejętności w dzisiejszym świecie. Wiele spraw załatwiamy w sieci – kontakty społeczne, sprawy urzędowe, zakupy. Bez umiejętności poruszania się w tej przestrzeni nie będziemy nadążali za rozwojem technologicznym.

– Ważne jest, aby jak największa część społeczeństwa umiała poruszać się bezpiecznie w sieci. W Polsce wciąż mamy sporą grupę osób wykluczonych cyfrowo, najczęściej są to osoby starsze. A przecież umiejętność korzystania z komputerów i aplikacji może zmniejszyć poczucie izolacji seniorów, a także rozwijać zainteresowania i zbudować pewność siebie – wyjaśnia Lewandowski.

Wspieranie kompetencji cyfrowych to także element poprawy konkurencyjności i innowacyjności firm, które niezbędne są do rozwoju polskiej gospodarki. Do tego dochodzi świadomość cyberbezpieczeństwa i zagrożeń płynących z sieci.

–  Program zakłada stworzenie stabilnego i elastycznego systemu edukacji i szkoleń, w których udział weźmie ponad 1,5 mln obywateli, w tym 270 tys. nauczycieli wszystkich poziomów nauczania i innych edukatorów. Rządowy projekt zakupu laptopów dla 4-klasistów jest bardzo ważnym elementem rozwoju cyfrowej edukacji w Polsce i inwestycją w kompetencje cyfrowe polskich uczniów – mówi Paweł Lewandowski.

W programie określono pięć priorytetów, w ramach których podejmowane będą działania:
1. rozwój edukacji cyfrowej,
2.  zapewnienie każdemu możliwości rozwoju kompetencji cyfrowych,
3. wsparcie kompetencji cyfrowych osób pracujących,
4. rozwój zaawansowanych kompetencji cyfrowych,
5. wzmocnienie zarządzania i koordynacji działań w zakresie rozwoju kompetencji cyfrowych.

Cele programu do 2030 r.:
– podstawowe kompetencje cyfrowe posiądzie 80 proc. osób w Polsce ,
– ponadpodstawowe kompetencje cyfrowe będzie posiadać 40 proc. osób w Polsce,
– specjaliści IT będą stanowić 6 proc. osób pracujących
– 29 proc. specjalistów IT to będą kobiety.

Ponadto program ma na celu wdrożenie i ugruntowanie w administracji mechanizmu koordynacji i monitorowania działań wspierających rozwój kompetencji cyfrowych.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...