Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Prawie 2,5 mln nazw w domenie .pl

Najnowszy raport Rejestru domeny .pl w NASK wskazuje, że wciąż jest tendencja wzrostowa w liczbie nazw w domenie .pl. Więcej jest też odnowień.

W pierwszym kwartale 2021 roku zarejestrowano 201 338 nowych nazw w domenie .pl. To o 22 tys. więcej nie w kwartale poprzednim.

Na koniec marca aktywnych nazw w DNS było 2 496 218.

Wzrost liczby dotyczył nazw utrzymywanych bezpośrednio w domenie .pl. Stanowią one 80 proc. wszystkich nazw.

Także wskaźnik odnowień ma tendencje wzrostową. Tym razem wyniósł 71,29 proc. i jest jeszcze wyższy niż w IV kwartale 2020 r.

Pod koniec pierwszego kwartału 2021 r. było 1 104 131 abonentów nazw domeny .pl. Tutaj pojawił się wzrost o 9 tys. w stosunku do poprzedniego kwartału.

421 744 nazw zabezpieczonych było pod koniec marca DNSSEC. Jest to wzrost o 16,5 tys. wobec poprzedniego kwartału. Wzrost zainteresowania tą usługą był także skutkiem kampanii prowadzonych przez partnerów NASK.


W pierwszym kwartale 2021 roku rozpoczęła się współpraca Rejestru z dwoma nowymi podmiotami. Dwie umowy zostały też rozwiązane przez brak aktywności rejestratorów. Jedna współpraca została zakończona na etapie testów.

Na koniec kwartały z Rejestrem domeny .pl współpracowało 214 rejestratorów z 25 krajów w ramach Programu Partnerskiego NASK.

Źródło: NASK

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProffesional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

Najnowsze

Konkurencja dla YouTube’a – czym jest PeerTube?

YouTube stał się dominująca platformą, na której znajdują się różnego rodzaju treści wideo. Jednak...

Aplikacje na uniwersytety – MyUniLodz

Powstała specjalna aplikacja Uniwersytetu łódzkiego. MyUniLodz pozwala na smartfonie sprawdzić wszystkie informacje dotyczące uczelni...

Krypto scam

W 2023 roku inwestujący w kryptowaluty stracili setki tysięcy złotych. I to nawet...

Autonomiczne pojazdy w Jaworznie

Autonomiczne pojazdy i sposoby na ich wszechstronne wykorzystanie to rozwiązanie światowe, które trafia także...